Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

„Dąb Pamięci” w Pińczowie - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
26.04.2022

„Dąb Pamięci” w Pińczowie

Wojewoda Zbigniew Koniusz wziął udział w uroczystości posadzenia w Pińczowie „Dębu Pamięci” poświęconego porucznikowi Stanisławowi Malarze, który w kwietniu 1940 r. został zamordowany przez sowieckie NKWD w Charkowie.

„Dęby Pamięci” są hołdem dla polskich obywateli, którzy stracili życie w wyniku zbrodniczych czynów komunistycznego reżimu na obszarze Związku Radzieckiego. Obchody wpisują się w Dni Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzone co rok w kwietniu. Pińczowska uroczystość to inicjatywa uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja.

To spotkanie jest dla was. To trudne tematy. Dziękuję za inicjatywę upamiętnienia kolejnej osoby, która oddała życie za ojczyznę. Dąb jest symbolem, ale pamięć o niej pozostanie – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz do młodzieży pińczowskiego liceum.

Por. Stanisław Malara urodził się 18 kwietnia 1912 r. we wsi Topola koło Skalbmierza. Był absolwentem Gimnazjum im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. W 1939 roku został dowódcą 9. kompanii strzeleckiej 206. pułku piechoty rezerwy. Pułk podlegał 35. dywizji piechoty, która wzięła udział w obronie Lwowa. Tam dostał się do niewoli sowieckiej. Więziony w obozie w Starobielsku, został zamordowany w kwietniu 1940 r. w Charkowie.

Pośród wszystkich absolwentów, którzy zostali przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie uhonorowani poprzez posadzenie dębu, Stanisław Malara zajmował najwyższe stanowisko dowódcze.