Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 60 - gwałtowne wzrosty stanów wody (zlewnie dopływów Wisły) Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 105 - gwałtowne wzrosty stanów wody (zlewnia Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki i Kamiennej ) OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 96 - Burze z gradem Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Majowe święto - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
03.05.2022

Majowe święto

W Kielcach odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, na które zaprosił mieszkańców miasta i regionu wojewoda Zbigniew Koniusz.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej, a oficjalna część uroczystości miała miejsce przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim, gdzie m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli wspólny wieniec w imieniu społeczeństwa regionu świętokrzyskiego.

– Co się stało 3 maja 1791 roku, że przez przeszło dwieście lat odwołujemy się do tej daty? Do daty - symbolu, która stała się wyrocznią i kierunkowskazem? Zdaliśmy wtedy egzamin. Powstał wówczas dokument nie tylko na nasze aspiracje, ale taki, który stał się wzorem dla tego typu dokumentów w całej Europie. Słowa zapisane w Konstytucji 3 Maja wniknęły głęboko w serce narodu. I późniejsze bardzo trudne lata, czasy zaborów, nic nie zmieniły. Myśmy tej wiedzy nie dali sobie wyrwać i przekłamać historii. Wiedzieliśmy jedno: Polska musi być wolna. Musi być oparta o wzorce, które stworzyliśmy. Zdaliśmy wtedy „maturę” nie tylko naszą, ale także międzynarodową. I śmiem powiedzieć: w szkole mistrzostwa – mówił wojewoda do uczestników uroczystości.

Do Konstytucji 3 Maja ciągle wracamy, gdyż miała ona zapisy, które wyprzedzały swoją epokę. Pokój na świecie jest kruchy. I to w naszych głowach, w naszym staraniu, jest to, aby właściwie zawierać sojusze, aby kształtować swoje państwo i między sobą się dogadywać. Bo można się różnić, co jest rzeczą zrozumiałą. Ale można różnić się pięknie – to znaczy rozmawiać ze sobą, aby te różnice nie doprowadzały do tego, że się od siebie odwracamy – podkreślił Zbigniew Koniusz.

Po oficjalnej części obchodów rozpoczął się w kieleckim parku tradycyjny Piknik Historyczny „Vivat 3 Maja!”. Na wszystkich chętnych czekało wiele atrakcji: m.in. występy artystyczne, pokazy historyczne, stoiska przygotowane przez wojsko oraz służby mundurowe, a także znakomita wojskowa grochówka. Zwieńczeniem majowych uroczystości był występ Wojskowego Zespołu Wokalnego „Konsonans” w muszli koncertowej parku miejskiego.