OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 64 - Burze z gradem Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Najlepsi z historyczną wiedzą - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
12.05.2022

Najlepsi z historyczną wiedzą

Rozstrzygnięto konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych. Wśród laureatów znalazło się siedem osób. Z rąk wojewody Zbigniewa Koniusza odebrali nagrody i dyplomy.

Rozstrzygnięto ogólnopolski Konkurs Historyczny im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”. Laureaci etapu wojewódzkiego wezmą udział w zmaganiach ogólnopolskich, które odbędą się czerwcu, w Warszawie.

„Gratuluję tego, jak daleko zaszliście, to już jest duże osiągnięcie. Wiedza o naszej wojskowości to tak naprawdę wiedza o naszej państwowości”- powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Wśród laureatów znalazło się siedmioro uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych.

Jak podkreślił Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik  - „konkurs był niezwykle trudny. Chciałabym pogratulować wszystkim finalistom i laureatom. Jeden z uczestników uzyskał nawet 100 procent punktów, czyli odpowiedział na wszystkie pytania prawidłowo”.

„Historia jest nauką, na którą musimy patrzeć jako na ciąg wydarzeń. Cieszę się, że mogę podziękować uczniom za te pasję, za wkład pracy, za te osiągnięte sukcesy i zachęcić do dalszej pracy nad historią najnowszą, która także jest intersująca i skomplikowana” – zaznaczyła podczas uroczystości naczelnik Delegatury IPN w Kielcach  Dorota Koczwańska-Kalita .

W bieżącym roku szkolnym odbywa się XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia".

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV–VIII oraz mogą brać w nim udział uczniowie branżowych szkół I stopnia, którzy są szczególnie zainteresowani historią wojskowości.

W roku szkolnym 2021/2022 tematyka Konkursu obejmuje historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1531-1683 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców.

Laureatami konkursu zostali: Kacper Piotrowski, uczeń ósmej klasy z Kielc, Igor Szwajcer uczeń klasy ósmej z Kunowa, Kacper Kojacz z Mójczy, Paweł Zatorski ze szkoły podstawowej w Chmielniku, Jakub Wasik – uczeń klasy ósmej z Sędziszowa, Cyprian Szwajcer – uczeń klasy siódmej z Lubieni oraz najmłodszy finalista konkursu Przemysław Bejm – uczeń piątej klasy ze szkoły Podstawowej w Lechowie.

Listy gratulacyjne otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu.