OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 132 - Upał Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Wizyta wicepremiera - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
26.06.2022

Wizyta wicepremiera

Region świętokrzyski odwiedził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Złożył wizytę w Kielcach, Wiślicy oraz Tokarni. W spotkaniach towarzyszył wicepremierowi wojewoda Zbigniew Koniusz.

W Wiślicy Piotr Gliński wziął udział w uroczystości otwarcia zmodernizowanego muzeum archeologicznego, prezentującego zabytki związane z początkami polskiej państwowości. Muzeum zostało wyremontowane dzięki wsparciu resortu kultury w ramach funduszy europejskich i tworzy obecnie unikatowy podziemny szlak łączący najważniejsze wiślickie zabytki. – Muzeum jest fascynującą opowieścią o nas, o tym jak powstawało polskie państwo i polskie chrześcijaństwo – podkreślił wicepremier.

W Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni wicepremier Piotr Gliński wręczył nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej - „Jawor u źródeł kultury”. Przedsięwzięcie, organizowane przez Radio Kielce, honoruje artystów i twórców ludowych. Artyści z całej Polski rywalizowali o nagrody w trzech kategoriach: kapela lub zespół ludowy, solista-śpiewak lub instrumentalista oraz rękodzieło ludowe. – Dziękuję ludziom, którzy dbają o polską kulturę ludową i ją praktykują. Kultura ludowa jest podstawą naszej tożsamości, zwłaszcza gdy jest na wysokim poziomie i łączy pokolenia poprzez swoją prezentację oraz kreatywność – mówił w Tokarni szef resortu kultury.
– „A to Polska właśnie”! Ta Polska jest na ziemi świętokrzyskiej. I tu bije dziś serce Polski, bo ta kultura, którą reprezentujecie to jest coś najwspanialszego. Jedno jest pewne: Świętokrzyskie jest bogate w kulturę i Polska jest bogata w kulturę, którą tak pięknie tu przedstawiacie – zaznaczył  wojewoda Zbigniew Koniusz.

Wicepremier Piotr Gliński spotkał się także z mieszkańcami Kielc w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym oraz odwiedził Dawny Pałac Biskupów Krakowskich - siedzibę Muzeum Narodowego w Kielcach, które jest instytucją współprowadzoną przez resort kultury. Wicepremier złożył ponadto wizytę  w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego, gdzie zaprezentowano unikatowy zabytkowy fortepian, poddany renowacji dzięki środkom z resortu kultury.