OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 59 - Przymrozki (Kielce, powiaty: jędrzejowski, kielecki, konecki, opatowski, ostrowiecki, skarżyski, starachowicki i włoszczowski) X

60-lecie Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
06.07.2022

60-lecie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

W jubileuszowych uroczystościach z okazji 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Pracowni Terenowej w Kielcach uczestniczył wojewoda Zbigniew Koniusz.

Obchody zainaugurowano otwarciem wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Ekspozycja została zaprezentowana na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Ważną częścią jubileuszowych uroczystości była konferencja „Znane i mniej znane dziedzictwo kulturowe regionu świętokrzyskiego”, zorganizowana w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest instytucją działającą pod zwierzchnictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Funkcjonujący od 1962 roku instytut – w 60. rocznicę swojego istnienia –prezentuje zakres swojego działania, misję, a także przedstawia efekty pracy poszczególnych pracowni i terenowych oddziałów.

Na Instytucie Dziedzictwa Narodowego spoczywa zaszczytny obowiązek chronienia naszej spuścizny i przekazywania kolejnym pokoleniom tego, co jest najcenniejsze w naszej historii. To instytucja wszechstronna i bardzo dobrze wypełniająca swoje zadania – podkreślił wojewoda.

Kielecki oddział powstał w 1991 roku – jako Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego. Kielecki zespół, jak czytamy na stronie internetowej NID, wykonuje ekspertyzy i opinie dla organów administracji publicznej, opracowania studialne, a także prowadzi projekty badawcze oraz działalność edukacyjno-wydawczą. Promuje również lokalne dziedzictwo zarówno materialne, jak i niematerialne.

Misją Narodowego Instytutu Dziedzictwa – jak informuje instytut – „jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie. Instytut, realizując swoje zadania statutowe, uznaje, że zarówno zabytki jak i niematerialny dorobek kulturowy poprzednich pokoleń są świadectwem naszej przeszłości i będąc ważną częścią naszego dziedzictwa, mogą stanowić trwały fundament wspólnej przyszłości i zrównoważonego rozwoju naszej ojczyzny”.