Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Łagodna zima sprzyja szkodnikom - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łagodna zima sprzyja szkodnikom

Nad skuteczną walką z groźnym szkodnikiem – stonką kukurydzianą – pracuje Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nad skuteczną walką z groźnym szkodnikiem - stonką kukurydzianą - pracuje Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Stonka przywędrowała do Europy z Ameryki w 2002 roku. Z południa naszego kontynentu dotarła do Polski trzy lata później, gdy szkodnik zaczął atakować plantacje kukurydzy w województwie podkarpackim. - Już wtedy uruchomiliśmy monitoring na naszych uprawach, ale obecności stonki nie stwierdzono - mówi Ryszard Pazera, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Niestety, w 2006 roku stonka zaatakowała świętokrzyskie plantacje .
Z 52 zestawów monitorujących, szkodnik pojawił się w 14 miejscach. Swoim zasięgiem stonka objęła powierzchnię ponad 164 hektarów. Najwięcej jej było w powiatach opatowskim, sandomierskim, buskim i jędrzejowskim. - Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa wyznaczyliśmy tam strefy rażenia i strefy bezpieczeństwa. Wiemy jednak, ze ta odmiana stonki umie się przystosować do różnych warunków atmosferycznych. Skoro przetrwała ubiegłoroczną, srogą zimę, to tym bardzie przetrwa obecną, bardzo ciepłą zimę - mówi Pazera. Dlatego już jutro w Ministerstwie Rolnictwa odbędzie się posiedzenie specjalnego zespołu, w którego skład wchodzi m.in. Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
- Stonka z pewnością będzie się przemieszczała na północne obszary naszego regionu i pewnie pojawi się w województwie mazowieckim. Dlatego musimy opracować najbardziej skuteczne metody jej zwalczania. Obecnie jest to metoda płodozmianu, głębokiej orki zimowej i w końcu używanie środków chemicznych - wyjaśnia Ryszard Pazera.