Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 127 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnie Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej] OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 64 - Burze Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Konferencja o przestępstwach urzędniczych - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja o przestępstwach urzędniczych

Zjawisko wzrastającej liczby przestępstw dokonywanych przez członków organów i pracowników samorządów terytorialnych w naszym regionie było tematem konferencji, którą otworzył dziś wicewojewoda Lech Janiszewski.

Zjawisko wzrastającej liczby przestępstw dokonywanych przez członków organów i pracowników samorządów terytorialnych w naszym regionie było tematem konferencji, którą otworzył dziś wicewojewoda Lech Janiszewski.
W spotkaniu zatytułowanym „Przestępstwa urzędnicze w świetle praktyk organów wymiaru sprawiedliwości" wzięli udział samorządowcy województwa świętokrzyskiego, gośćmi konferencji był Henryk Rzepa, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej, Małgorzata Perz oraz Leszek Grabowski z Prokuratury Okręgowej w Kielcach.
- Z danych prokuratury wynika, że liczba przestępstw urzędniczych znacznie wzrosła. Pamiętać też trzeba, że ubiegłoroczne wybory sprawiły, że w samorządach znalazło się wielu nowych przedstawicieli. Dzisiejsza konferencja pozwoli nam zapoznać się z przyczynami tego zjawiska, będzie też cenna zwłaszcza dla nowo powołanych samorządowców - mówił wicewojewoda.
Henryk Rzepa, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej, podkreślił, że źródłem dzisiejszego spotkania była informacja z listopada ubiegłego roku o nasileniu się przestępstw dokonywanych przez włodarzy w naszym województwie. - Uznałem, że problem jest na tyle poważny, że zwróciłem się do Prokuratury Okręgowej z prośbą o dokonanie analizy, która pozwoliłaby nam lepiej poznać przyczyny tej sytuacji .
- Początkowo zakładana była teza, że większość tych przestępstw wynikała z nieświadomości samorządowców, jednak po dokonaniu analizy mogę stwierdzić, że tak nie jest - mówiła prokurator Małgorzata Perz, szefowa Prokuratury Okręgowej w Kielcach. - Jeśli chodzi o charakter tych przestępstw to duża liczba z nich dotyczy mechanizmu zamówień publicznych, często mamy do czynienia z podłożem korupcyjnym, przekroczeniem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązków .
Z kolei prokurator Leszek Grabowski podkreślił, że coraz więcej takich przestępstw dotyczy gospodarowania środkami finansowymi z programów unijnych.