Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Nagrodzeni za postawę życiową - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Aktualnie znajdujesz się na:
12.10.2022

Nagrodzeni za postawę życiową

Wojewoda Zbigniew Koniusz podziękował tym, którzy zasłużyli się dla naszego regionu. Wręczył symboliczne podziękowania i gratulował sukcesów oraz wyjątkowej postawy w przypadku zagrożenia życia ludzkiego.

W gronie osób, które odebrały podziękowania od wojewody, znaleźli się świętokrzyscy strażacy, policjanci, sportowcy, kierowcy autobusów oraz uczniowie. Odnieśli oni sukcesy m.in. w sportowej rywalizacji oraz artystycznych konkursach. Szczególne podziękowania wojewoda skierował do tych, którzy - nie bacząc na własne bezpieczeństwo - ratowali ludzi w sytuacji związanej z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia.

„To jest budujące, że mamy  nadal takie osoby, które działając na przekór wszystkiemu są w stanie realizować swoje pasje lub nieść pomoc osobom potrzebującym. Bardzo Państwu gratuluję. Liczmy na to, że Wasz przykład działania i życia będzie zaraźliwy”- takimi słowami do osób uhonorowanych  zwrócił się wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Lista osób wyróżnionych:

Kapitan Wojciecha  Kunys i aspirant Dawid Kowalik- strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku - Kamiennej. Reprezentanci Polski na 17. Międzynarodowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a na podium stawali w czterech konkurencjach m.in. pożarniczy tor przeszkód 100 m oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe

Damian Noga  z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, który zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy w Biegu ulicznym, który odbył się  w sierpniu we Włoszech.

Aspirant Łukasz Lipiński z KPSP w Sandomierzu oraz druhowie z OSP w Głazowie druh Łukasz Wolak prezes OSP oraz druh Artur Cichoń podczas tego lata uratowali życie 60 – letniego mężczyzny na sandomierskiej giełdzie. Używając defibrylatora AED podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową, dzięki czemu mężczyźnie udało się przywrócić funkcje życiowe.

Asp. Adam Złotnik w dniu 1 kwietnia we wczesnych godzinach porannych słysząc głos kobiety wzywającej pomocy udał się do płonącego domu,  gdzie po przeszukaniu pomieszczeń odnalazł nieprzytomną osobę i przystąpił do ewakuacji. W tym czasie na miejsce zdarzenia przybyli mł. asp. Robert Nalepa oraz sierż. Emil Bech, którzy również przystąpili do ewakuacji osób znajdujących się w płonącym domu.

Asp. Michał Gogolewski z KPP we Włoszczowie  po służbie ruszył na ratunek dzieci w płonącym domu we Włoszczowie. Do tragedii doszło w listopadzie ubiegłego roku. Ryzykując własne życie wszedł do płonącego budynku, aby wynieść z ognia dwóch małych braci

21-letni Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz wywalczył już drugi w swojej karierze złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski. Po mistrzowsku rozegrał bieg na 3000 m z przeszkodami podczas zawodów w Poznaniu.

Jakub Sobura-Durma  wywalczył podczas Młodzieżowych Mistrzostwa w Poznaniu brązowy medal w biegu na 400 metrów przez płotki.

Oliwia Bełczew 16 letnia zawodniczka z KKL Kielce zajęła drugie miejsce w biegu na 800 m podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bielsku-Białej.

Zofia Jastrząb - z KKL Kielce zdobyła złoty medal w skoku o tyczce podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bielsku-Białej.

Karolina Młodawska reprezentowała nasz region podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Europy, które w sierpniu odbyły się w Monachium. Prawo do startu w tych najważniejszych po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata zawodach uzyskała dzięki lokatom zajmowanym w europejskim rankingu. W czerwcu zawodniczka zdobyła mistrzostwo Polski w trójskoku.

Amelia Kamińska – zajęła II miejsca w 52 Międzynarodowym Konkursie Sztuki Dziecięcej zorganizowanym w Japonii. Praca młodej artystki z Radoszyc, została wyłoniona spośród 13 313 innych prac plastycznych dzieci z całego świata. Amelia jest uczennicą Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Antoniego Hedy – Szarego w Radoszycach.

Krzysztof Żak- 7 lipca 2022 kierowca miejskiego autobusu w Kielcach uratował życie starszego mężczyzny, który leżał na chodniku przy ulicy Ściegiennego. Krzysztof Żak, gdy podczas pracy zauważył potrzebującego seniora, zatrzymał pojazd i pobiegł mu pomóc.

Antoni Łygoński  kierowca miejskiego autobusu. Podjął również czynności ratujące życie rowerzystce, która straciła przytomność i przewróciła się na rowerze przy Alei na Stadion.