OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 55 - Przymrozki Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Spotkanie w sprawie nowego projektu - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
19.10.2022

Spotkanie w sprawie nowego projektu

W auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej odbyło się spotkanie dotyczące nowego programu dotacyjnego -„Powstanie Styczniowe 1863-1864”, z którego środków wspierane będą projekty włączające społeczności lokalne w ogólnopolskie obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego, którą będziemy obchodzić w 2023 roku. W spotkaniu wziął udział wojewoda Zbigniew Koniusz.

„Świętokrzyskie bardzo czynnie brało udział w tamtych wydarzeniach. Jest wiele miejsc związanych nie tylko z początkiem powstania, z wieloma potyczkami, bitwami, ale i z głębokim przekonaniem i tradycją, która żyje w tych naszych miejscowościach, o powstaniu i jego wartości. Nikomu nie trzeba przypominać, że takie powstanie było i było ważne. Walczymy o coś innego, o pamięć młodych. Ci młodzi mają często bardzo szeroką wiedzę, ale tylko encyklopedyczną. Potrafią podać daty, natomiast, tej wiedzy namacalnej, tego „miąższu” już nie do końca. Walka o duszę i pamięć młodych jest walką zawsze potrzebną” – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

O programie obchodów i możliwościach włączenia się w nie samorządów opowiedział Wojciech Kalwat - Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych ze 160.

rocznicą Powstania Styczniowego. Zastępca Dyrektora Biura Programu "Niepodległa" Karol Gajewski przedstawił zasady udzielania dotacji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury z województwa świętokrzyskiego.

W programie można wnioskować o dofinansowanie od 10 000 zł do 80 000 złotych. Poziom dofinansowanie to 85% całego budżetu zadania. O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać: samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych) i organizacje pozarządowe.

Przy ocenie wniosków preferowane będą zadania, w przypadku których wnioskodawcy zadeklarują podjęcie współpracy z co najmniej jednym ze wskazanych niżej podmiotów: archiwa państwowe, przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze, uczelnie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, Instytut Pamięci Narodowej i jego oddziały. Forma realizacji projektu może mieć różnoraki charakter.

"Bardzo dziękuję, że zrodził się ten cały cykl działań, ta wielokierunkowa płaszczyzna oddziaływania na społeczeństwo. Wielkim atutem tego programu jest to, że poprzez różnorakie działania, mniejsze, większe, o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i krajowym możemy docierać do naszych obywateli" – dodał wojewoda.