Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
20.10.2022

Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy masowej eksterminacji polskich Żydów na obszarze Generalnego Gubernatorstwa. W wydarzeniu wziął udział wojewoda Zbigniew Koniusz.

„Akcja Reinhardt to czarny okres w dziejach świata i historii. Chęć unicestwienia innych narodów pełzała i miała ku temu pożywkę. Tak się stało, że naród żydowski stał się pierwszy. Ale nie miejmy złudzeń, Polacy byliby kolejnym narodem i nacją, którą należało eksterminować. Próbowano do tej eksterminacji dorobić ideologię. Próbowano wmówić światu, a przede wszystkim swoim obywatelom, że są nadludźmi. Od tego się zaczęło. Skoro są nadludźmi, są i tzw. podludzie. Znaleziono tych podludzi, pierwszymi byli nasi sąsiedzi, część naszego narodu. Społeczność żydowska, polscy Żydzi to była elita, również naszej Rzeczypospolitej” – powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz

Przeprowadzona przez Niemców w latach 1942-1943 Akcja „Reinhardt”, w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, przyniosła straszliwy efekt – zginęło ok. 1,85 mln Żydów. Z polskich miast, miasteczek i wsi byli oni wywożeni do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i Bełżcu. Trafiali tam również Żydzi z innych europejskich krajów, m.in. z Austrii, Francji, Niemiec, Holandii, Czechosłowacji i Grecji. Cała tysiącletnia kultura, którą tworzyli Żydzi zamieszkujący na terenach polskich, została zniszczona wskutek tej niewyobrażalnej zbrodni. Poprzez dzisiejsze wydarzenie organizatorzy koncertu przywrócili pamięć o ofiarach tamtych dni.

„Miejcie tę świadomość, że emocje jakie, mam nadzieję, ten występ i wystawa tutaj spowodują, niech zostaną z wami jako przyczynek do tego, aby wasza pamięć była bogatsza, a wasze życie i przyszłość były pełne tylko dobrych i ciepłych rzeczy. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom, którzy przyczynili się do tego, że jesteśmy tutaj wszyscy razem” – podkreślił  wojewoda.

Licznie zebrana młodzież, wraz z nauczycielami i gośćmi, miała okazję wysłuchać przejmującego koncertu pod artystycznym przewodnictwem Dariusza „Maleo” Malejonka. Wystąpili m.in.  Krzysztof Symcha Keller i Kasia Malejonek. Na koniec odbył się pokaz filmu dokumentalnego “Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa „Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji Reinhard”, opracowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku, którą do 10 listopada można oglądać na Placu Artystów w Kielcach.