Pokaz specjalny filmu „Żeby zdążyć opowiedzieć”
„Emocje w filmie są kwintesencją trudnej i skomplikowanej sytuacji bohaterów”- tak po zakończeniu seansu „Żeby zdążyć opowiedzieć” mówiła młodzież uczestnicząca w projekcji filmu, który został zaprezentowany podczas 28. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2022. W pokazie specjalnym wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Film „Żeby zdążyć opowiedzieć” zaprezentowany został się na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury, podczas pokazu specjalnego w ramach 28. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2022.
To historie pięciu świadków historii, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z okresu wojny, okupacji czy zsyłki na Sybir.
W pokazie specjalnym uczestniczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
„Bohaterowie filmu przeżyli piekło na ziemi a jednak są pogodni. Ile tam jest ciepła i serdeczności. To esencja tego, co Ci ludzie mają w sercach”- podkreślił wojewoda.
Na widowni zasiedli uczniowie kieleckich szkół ponadpodstawowych. Jak podkreślali podczas rozmowy po zakończeniu seansu, film ma inny klimat niż filmy historyczne.
„My jako uczniowie i młodzi ludzie nie patrzymy na daty, na konkretne wydarzenia, ale podchodzimy do tego emocjonalnie. A im więcej emocji tym bardziej możemy zrozumieć jak trudną i skomplikowaną sytuację bohaterów. A emocje w filmie są kwintesencją tego wszystkiego”- podkreślali widzowie.
Premierowy pokaz obrazu odbył się 9 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury. Podczas prezentacji na widowni zasiedli bohaterowie filmu. Trudne zdarzenia, przeciwstawienie się niesprawiedliwości oraz codzienna walka o przeżycie to część opowieści, które przybliżają nam bohaterowie filmu „Żeby zdążyć opowiedzieć”.
Wśród nich są Pani Halina, która przeżyła zsyłkę na Sybir, mieszkanka Kielc, Pani Zosia i Pani Marysia, które ocalały z pacyfikacji w Michniowie i nadal w nim mieszkają. Pojawił się także powstaniec warszawski Pan Andrzej i Pan Mieczysław.
Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia i powstał przy współpracy z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem. Projekt został dofinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022