„Maluch+” w nowej odsłonie
Nowe zasady rządowego programu „Maluch+” na lata 2022-2029 przedstawiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza.
To program prorodzinny, wspierający powstawanie i funkcjonowanie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi prace nad wdrożeniem nowej odsłony „Maluch+”, trwają właśnie konsultacje społeczne w tej sprawie.
– Program jest tak skonstruowany, że dotyczy każdej gminy - nie jest tu wymagany wkład własny samorządu. Środki niebagatelne: prawie pięć i pół miliarda złotych w perspektywie lat 2022-2026, które w założeniu mają stworzyć w kraju dodatkowych 100 tysięcy miejsc w żłobkach. To dużo. Licząc z już istniejącymi, te przeszło 300 tysięcy miejsc daje gwarancję tego, że program rządowy będzie przynajmniej równolegle szedł z naszymi oczekiwaniami i tendencjami związanymi z chęcią posiadania dzieci. Nowy program tym się zasadniczo rożni od jego poprzedniej odsłony, że mamy tu nie jednoroczny, ale trzyletni okres rozliczenia, o co gminy postulowały – mówił wojewoda.
O szczegółach nowej edycji „Maluch+” poinformował dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju ŚUW Robert Wzorek.
Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. Jego budżet zaplanowano na 5,5 mld zł. Środki finansowe pochodzić będą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Starając się inwestować w rozwój systemu opieki nad najmłodszymi dziećmi, zmienione zostały zasady rządowego programu. W efekcie wydłużony został czas na tworzenie miejsc opieki. W poprzednich edycjach podmioty miały rok na realizację inwestycji, natomiast w nowej odsłonie programu gmina będzie mogła realizować zadanie przez trzy lata od daty ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Zapewni to elastyczność realizacji inwestycji, gmina może zaplanować liczbę miejsc i rozpocząć ich tworzenie w odpowiednim dla siebie terminie.
Wczoraj odbyła się konferencja on-line z przedstawicielami świętokrzyskich samorządów, podczas której poinformowano o nowych zasadach programu.