Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz złożył kwiaty przed tablicą pamiątkową Aresztu Śledczego w Kielcach upamiętniającą więzionych opozycjonistów. 13 grudnia upamiętniamy 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Uczczenie pamięci osób internowanych i oddanie im hołdu to jeden z punktów obchodów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystości w województwie świętokrzyskim rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową Aresztu Śledczego w Kielcach.
W wydarzeniu wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który podkreślił jak ważny i trudny był to okres dla kraju. „13 grudnia 1981 roku to data na stałe wpisana w historię Polski. Tym bardziej bolesna, że Polak wystąpił przeciw Polakowi”- podkreślił wojewoda.
Bilsko 10 tysięcy osób należało do NSZZ Solidarność. To jeden z największych ruchów w Europie, zrzeszający tak dużą liczbę osób.
„To trudny czas, naznaczony cierpieniem. To czas, który nas zatrzymał w dążeniu do wolności na wiele lat. Zapłaciliśmy za to bardzo wielką cenę. Wówczas Solidarność wyrażała jedno dążenie do wolności. To była potężny ruch”- podkreślił wojewoda Zbigniew Koniusz.
Wojewoda złożył również kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk usytuowaną na budynku kieleckiej fabryki Chemar.
13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny. O godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o powstaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Program obchodów 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego obejmuje złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi przy Areszcie Śledczym na Piaskach oraz budynku Chemaru, złożenie kwiatów przy tablicy śp. Stanisława Raka znajdującej się na murze kieleckiej katedry, Mszę święta pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji ofiar stanu wojennego o godzinie 18 w Bazylice Katedralnej oraz składanie kwiatów po Mszy świętej przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki na placu Najświętszej Maryi Panny.
W środę o godzinie 17 w „Przystanku Historia” odbędzie się panel dyskusyjny na temat: „Czy Służba Bezpieczeństwa rozpracowała Solidarność”.
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego poprzez przyłączenie się do kampanii „Zapal światło wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.