Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Nagroda za odwagę - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
24.01.2023

Nagroda za odwagę

Wykazała się opanowaniem, empatią i wysoką świadomością jak postępować w sytuacji zagrożenia. Kinga Góra, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 24 w Kielcach uratowała życie swojego starszego brata. Bohaterską postawę docenili wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Krzysztof Ciosek.

Kinga Góra otrzymała odznakę „Iuvenis Forti” przyznawaną przez Komendanta Głównego PSP młodym ludziom, którzy swoją wzorową – godną do naśladowania postawą przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej. Medal odebrała z rąk Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Krzysztofa Cioska.

Kinga Góra uratowała życie swojemu 14 letniemu bratu.

„To młoda osoba z bardzo szeroką wiedzą jeżeli chodzi o niesienie pomocy innym. To osoba, która daje przykład innym młodym. Uratowała życie. Bardzo się cieszę, że takich ludzi nie brakuje w regionie. To kolejna osoba, którą możemy wyróżnić”- podkreślił podczas wręczania specjalnego wyróżnienia wojewoda świętokrzyski Zbigniew  Koniusz.

Kinga Góra wykazała się opanowaniem, empatią i wysoką świadomością. Dzięki temu uratowała życie swojemu bratu, który długo przebywał w łazience. Zaniepokojona sytuacją- zareagowała we właściwy sposób. Kiedy zobaczyła nieprzytomnego brata otworzyła okna i sama udała się na klatkę schodową, gdzie czekała na wezwane służby ratunkowe. W pomieszczeniu, w wyniku niepełnego spalania paliwa i braku odpowiedniej wentylacji, doszło do uwolnienia tlenku węgla.