Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Patron uniwersyteckiej auli - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
26.01.2023

Patron uniwersyteckiej auli

Patronem auli Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego został ks. Stanisław Konarski, pochodzący z ziemi świętokrzyskiej pedagog i reformator szkolnictwa. W zorganizowanej z tej okazji uroczystości uczestniczył wojewoda Zbigniew Koniusz.

Zasługi Stanisława Konarskiego są nie do przecenienia, jako reformatora szkolnictwa i myślenia propolskiego. Jesteśmy spadkobiercami jego pomysłów na szkołę i cieszę się, że aula ma tak zacnego patrona – mówił wojewoda.

Stanisław Hieronim Konarski urodził w 1700 r. w Żarczycach Dużych niedaleko Małogoszcza. Wstąpił do zakonu pijarów. Był dramatopisarzem, poetą i reformatorem szkolnictwa. W 1740 roku założył  warszawskie Collegium Nobilium, uczelnię prowadzoną przez pijarów. Był autorem podręczników, pisał poezje, wydał kilka ważnych dzieł politycznych, a zwieńczeniem jego pracy było opublikowanie w latach 1752-1763 monumentalnego, słynnego dzieła „O skutecznym rad sposobie”, w którym krytykował liberum veto, przedstawił błędy ustrojowe i postulował reformy państwowe. W 1771 r. Stanisław Konarski został wyróżniony przez króla medalem „Sapere auso” („Temu, który odważył się być mądrym”).

  • _DSC00221
  • _DSC00235
  • _DSC00239
  • _DSC00251
  • _DSC00255
  • _DSC00267