OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 79 - Burze z gradem Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Wystawa poświęcona Wojskowym Obozom Internowania - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
13.03.2023

Wystawa poświęcona Wojskowym Obozom Internowania

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz uczestniczył w otwarciu wystawy „I nazywali to Wojskiem Polskim...! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Ekspozycję przygotowała delegatura IPN w Bydgoszczy i można ją oglądać w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Wystawa została przygotowana przez dr Kamilę Churską - Wołoszczak, dr Katarzynę Maniewską oraz Piotra Wiejaka – pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy i wpisuje się w obchody 40 - lecia utworzenia Wojskowych Obozów Internowania w Polsce.

„To miejsce, gdzie opozycja w sposób zakamuflowany, ale była poniekąd więziona. To się nazywało obozy wojskowe, ale to był tylko pretekst, aby opozycjonistów zatrzymać w miejscach gdzie będą pod kontrolą. Prawie dwa tysiące osób poddanych było daleko idącym restrykcjom. Obóz wojskowy - czytaj zamiennie: miejsce więzienne. Cieszę się, że odważono się przypomnieć tę historię” – powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.

W Wojskowych Obozach Internowania władze komunistyczne od listopada 1982 roku do lutego1983 roku, pod pozorem ćwiczeń wojskowych, pozbawiły wolności 1711 osób – członków zdelegalizowanej NSZZ „Solidarność” oraz opozycjonistów zaangażowanych w walkę z komunistyczną dyktaturą, w tym z Kielc i okolicy 60 osób. Ośrodki zostały utworzone w trzynastu jednostkach na terenie funkcjonujących wówczas trzech Okręgów Wojskowych – pomorskiego, śląskiego i warszawskiego. W dziesięciu obozach internowano rezerwistów, natomiast w trzech pozostałych - żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku.

Ekspozycja składa się z 12 paneli. Jej podstawowym celem jest przywrócenie do społecznej pamięci wiedzy i historii o Wojskowych Obozach Internowania. 

Wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)” można oglądać w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

  • IMG-20230313-WA0010
  • IMG-20230313-WA0012
  • IMG-20230313-WA0008
  • IMG-20230313-WA0009