Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Targi Agrotech i Las- Expo - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
17.03.2023

Targi Agrotech i Las- Expo

Ponad 400 wystawców prezentuje się podczas XXVIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej w Kielcach Agrotech oraz XXII Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. W uroczystym otwarciu ekspozycji wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W inauguracji wystawy Agrotech i Las-Expo uczestniczył wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak podkreślił szef resortu rolnictwo to przyszłość polskiej gospodarki.

„Dobrze, że te dwa przedsięwzięcia się ze sobą łączą i uzupełniają. Dzięki technice w rolnictwie możemy produkować więcej, bezpieczniej i zdrowiej oraz z mniejszym nakładem środków chemicznych. Ale także technika rolnicza uzupełnia brak rąk do pracy. Mam nadzieję, że targi będą inspiracją do podejmowania nowych wyzwań. Podglądanie sukcesów innych będzie zachętą do tego, aby swój kapitał lokować w obszarze obsługującym rolnictwo”- powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wystawa przyciągnęła przedstawicieli branży rolniczej z kilkunastu krajów. Swoje ekspozycje w halach Targów Kielce prezentuje ponad 400 wystawców. Zwiedzający mogą zobaczyć najnowocześniejsze ciągniki, elektryczne koparki czy pielniki sterowane za pomocą GPS.

„Cieszę się, że jesteśmy świadkami kolejnej odsłony targów i nowego asortymentu. Z każdym rokiem przybywa nowinek technicznych i technologii dotyczącej szeroko pojętego rolnictwa. Nadajemy nowy ton całej Europie”- zauważył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

O sukcesie tegorocznej edycji mówił prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. „To pochodna optymizmu w branży. Gdy popatrzymy na warunki zewnętrze, to tego sukcesu mogło nie być. Trwa wojna w sąsiednim kraju. Pojawiają się w związku z tym obawy. Ponadto trzy lata pandemii, sami się przekonaliśmy, że bezpośrednie kontakty nie zastąpią wirtualnych konferencji. Tak nie da się zdobyć zaufania potrzebnego w biznesie” – mówił Andrzej Mochoń.

Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił również znaczenie rolnictwa i roli, którą pełni w gospodarce kraju - „Jesteśmy awangardą jeśli chodzi i gospodarkę rolną i leśną. Te dwie branże to tylko przykład jak daleko posunęła się Polska w swoim rozwoju. Mamy bardzo wielu wystawców  i olbrzymią presję ludzi, którzy chcą przyjść tutaj po wiedzę. Życzę dobrych rozmów z pożytkiem dla rolnika i naszej gospodarki” – dodał wojewoda.

Targi Agrotech i Las- Expo potrwają do 19 marca.