Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Zezwolenia na pobyt dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
31.03.2023

Zezwolenia na pobyt dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową

Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, będą mogli ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie jest opcjonalne i skierowane do osób, które czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej.

Nowe regulacje dotyczą zezwoleń na pobyt, które związane są z podstawowymi formami aktywności ekonomicznej czyli:

- zezwolenia na pobyt czasowy i pracę,

- zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,

- zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Aby uzyskać jedno z wymienionych zezwoleń na pobyt, obywatel Ukrainy powinien spełniać wymogi określone w przepisach ustawy o cudzoziemcach.

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie wspomnianych zezwoleń na pobyt może złożyć obywatel Ukrainy, który:

  • przebywa w Polsce i ma numer PESEL z adnotacją UKR,
  • pracuje lub prowadzi w Polsce działalność gospodarczą np. na podstawie wpisu do CEIDG.

Możliwość ubiegania się o wspomniane zezwolenia pobytowe jest opcjonalna. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. i nie skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli nadal legalnie przebywać w kraju na podstawie ochrony czasowej. Bazując na decyzji Rady UE o wprowadzeniu ochrony czasowej, z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się, że okres pobytu uznawanego za legalny, który aktualnie kończy się 24 sierpnia br., zostanie stosownie wydłużony przynajmniej do 4 marca 2024 r.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy najlepiej wypełnić za pośrednictwem elektronicznego formularza na stronie mos.cudzoziemcy.gov.pl – pozwoli to na uniknięcie błędów we wniosku i bezpośrednie przesłanie danych do systemu.

Po wypełnieniu wniosku należy go wydrukować, własnoręcznie podpisać, uzupełnić wzór podpisu, dodać niezbędne załączniki i przesłać pocztą lub w inny sposób dostarczyć do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obywatela Ukrainy.

Wykaz urzędów wojewódzkich można znaleźć tutaj. Aby usprawnić proces rozpatrywania sprawy proponujemy, aby kopertę z wnioskiem oznaczyć dopiskiem – „UKR”.

W przypadku pytań dotyczących prowadzenia postępowań należy kontaktować się z wydziałem właściwym do spraw cudzoziemców w danym urzędzie wojewódzkim.

Niezbędne dokumenty dołączane do wniosku

Do uzupełnionego oraz własnoręcznie podpisanego wniosku o udzielenie zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce należy dołączyć:

  • 4 aktualne fotografie spełniające określone kryteria;
  • kserokopię ważnego dokumentu podróży - w szczególnie uzasadnionym przypadku, jeśli cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie jest możliwe jego uzyskanie, może przedstawić inny dokument potwierdzający w sposób niebudzący wątpliwości jego tożsamość;
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej (informacja o opłatach poniżej);
  • obowiązkowe załączniki do wniosku, w zależności od rodzaju wnioskowanego zezwolenia:
  1. w przypadku wnioskowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (ogólne zezwolenie):

- załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, wypełniony w całości przez pracodawcę oraz podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentowania pracodawcy – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Należy pamiętać, że warunki powierzenia pracy określone w załączniku nr 1 muszą być aktualne w dniu wydawania zezwolenia i muszą być zgodne z warunkami wynikającymi z innych dokumentów np. umowy o pracę. Załącznik nr 1 stanowi podstawę określenia, czy cudzoziemiec posiada cel pobytu w Polsce powyżej 3 miesięcy, dochód z tytułu wykonywania pracy w wymaganej wysokości oraz ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenie);

  1. w przypadku wnioskowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji:

- załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, wypełniony w całości przez pracodawcę oraz podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentowania pracodawcy – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Należy pamiętać, że warunki powierzenia pracy określone w załączniku nr 1 muszą być aktualne w dniu wydawania zezwolenia i muszą być zgodne z warunkami wynikającymi z innych dokumentów np. umowy o pracę;

- załącznik nr 2 do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, wypełniony w całości przez cudzoziemca – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania;

  1. w przypadku wnioskowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej:

- załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, jeżeli cudzoziemiec ubiega się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabył lub prowadzenie spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza, lub działanie w charakterze prokurenta.

Brak wyżej wymienionych dokumentów znacznie wydłuży czas trwania postępowania – urząd rozpatrujący wniosek będzie musiał wezwać cudzoziemca do uzupełnienia braków formalnych. Przed wysłaniem wniosku należy dokładnie sprawdzić czy wszystkie niezbędne dokumenty zostały dołączone do wniosku.

Do wniosku należy dołączyć również inne dokumenty, w zależności od rodzaju wnioskowanego zezwolenia. Szczegółowy wykaz potrzebnych dokumentów znajduje się na poniższych stronach:

Opłaty

Za złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce obowiązuje opłata skarbowa, uiszczana organom jednostek samorządu terytorialnego (organ podatkowy – wójt, burmistrz, prezydent miasta), w wysokości:

Dodatkowo, w przypadku ustanowienia pełnomocnika w sprawie obowiązuje dodatkowa opłata skarbowa w wysokości 17 zł. Opłaty nie wnosi się, jeśli pełnomocnikiem jest współmałżonek cudzoziemca oraz wstępny, zstępny lub rodzeństwo cudzoziemca.

Opłata za wydanie karty pobytu wynosi 100 zł i jest uiszczana wojewodzie.

Co dalej?

Należy odbierać korespondencję z urzędu wojewódzkiego rozpatrującego wniosek. Jeśli wniosek zawiera błędy i braki, urząd wojewódzki skontaktuje się w celu poprawienia lub uzupełnienia wniosku.

Ważne informacje

  • Przed wypełnieniem wniosku warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na stronie: mos.cudzoziemcy.gov.pl.
  • Udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy spowoduje zakończenie korzystania z ochrony czasowej i zapisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
  • Osoby, które nie złożą wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce mogą nadal legalnie przebywać w kraju na podstawie ochrony czasowej i korzystać z dedykowanych form wsparcia.
  • Dopuszczalne jest wypełnienie wniosku odręcznie poza formularzem elektronicznym, jednak aby usprawnić i przyspieszyć rozpatrywanie sprawy (wyeliminowanie błędów) zalecane jest skorzystanie z portalu mos.cudzoziemcy.gov.pl.
  • Nie jest konieczne osobiste stawiennictwo w urzędzie wojewódzkim w celu pobrania odcisków palców – zostaną one pobrane przez urząd wojewódzki z rejestru PESEL.

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 185)

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 103 z późn. zm.)

 

 

 

Дозволи на тимчасове перебування для громадян України, які перебувають під тимчасовим захистом

З 1 квітня 2023 року громадяни України, які мають номер PESEL зі статусом UKR, зможуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове перебування з метою виконання роботи або ведення господарської діяльності. Рішення є необов'язковим і призначене для людей, які відчувають себе впевнено на польському ринку праці і хочуть відмовитися від користування тимчасовим захистом.

Нові правила стосуються дозволів на перебування, які пов'язані з основними формами економічної активності, тобто:

- дозвіл на тимчасове перебування та роботу,

- дозвіл на тимчасове перебування з метою виконання роботи за професією, що вимагає високої кваліфікації,

- дозвіл на тимчасове перебування для ведення господарської діяльності.

Щоб отримати один з перерахованих дозволів на перебування, громадянин України повинен відповідати вимогам, викладеним у положеннях Закону "Про іноземців".

Хто може подати заявку?

Заяву на надання зазначених вище дозволів на перебування може подати громадянин України, який:

  • знаходиться в Польщі і має номер PESEL з позначкою UKR,
  • працює або веде в Польщі господарську діяльність, наприклад, на підставі запису в CEIDG.

Можливість подати заявку на вказаний дозвіл на перебування не є обов'язковою. Громадяни України, які приїхали до Польщі від 24 лютого 2022 року і не скористаються цим рішенням, зможуть як і раніше легально перебувати в країні на основі тимчасового захисту. Виходячи з рішення Ради ЄС про введення тимчасового захисту, з великою часткою ймовірності можна очікувати, що термін перебування, визнаний законним, який в даний час закінчується 24 серпня цього року, буде відповідно продовжений як мінімум до 4 березня 2024 року.

Як подати заявку?

Заяву про надання дозволу на тимчасове перебування найкраще заповнити через електронну форму на сайті mos.cudzoziemcy.gov.pl - це дозволить уникнути помилок в додатку і безпосередньо відправити дані в систему.

Після заповнення заявки, її необхідно роздрукувати, власноруч підписати, заповнити зразком підпису, додати необхідні додатки і відправити поштою або іншим чином доставити в Воєводське Управління, компетентне за місцем проживання громадянина України.

Список Воєводських Управлінь можна знайти тут. Щоб спростити процес розгляду справи, ми пропонуємо Вам позначити конверт із заявою написом – „UKR”.

З питань, що стосуються ведення розглядів справ, звертайтеся до компетентного відділу у справах іноземців у відповідному Воєводському Управлінні.

Необхідні документи, що додаються до заявки

До доповненої і власноруч підписаної заяви про надання дозволу на тимчасове перебування в Польщі необхідно додати:

  • 4 актуальні фотографії, що відповідають певним критеріям;
  • ксерокопія дійсного проїзного документа - в особливо обґрунтованому випадку, якщо у іноземця немає дійсного проїзного документа і його неможливо отримати, він може представити інший документ, що не викликає сумнівів в його особистості;
  • підтвердження сплати гербового збору (інформація про збори нижче);
  • обов'язкові додатки до заявки, в залежності від типу запитуваного дозволу:

1. у разі складання заявки на отримання дозволу на тимчасове перебування та роботу (загальний дозвіл):

- додаток № 1 до заяви про надання дозволу на тимчасове перебування, заповнений повністю роботодавцем і підписаний особою, яка має право представляти роботодавця - під суворістю залишити заяву без визнання. Зверніть увагу, що умови доручення роботи, зазначені в додатку № 1, повинні бути актуальними в день видачі дозволу і повинні відповідати умовам, що випливають з інших документів, наприклад, трудового договору. Додаток № 1 є підставою для визначення того, чи має іноземець мету перебування в Польщі більше 3 місяців, дохід від виконання роботи в необхідному розмірі та медичне страхування (у разі трудового договору та договору доручення);

2. у разі складання заяви на отримання дозволу на тимчасове перебування з метою виконання роботи за професією, що вимагає високої кваліфікації:

- додаток № 1 до заяви про надання дозволу на тимчасове перебування, заповнений повністю роботодавцем і підписаний особою, яка має право представляти роботодавця - під суворістю залишити заяву без визнання. Зверніть увагу, що Умови доручення роботи, зазначені в додатку № 1, повинні бути актуальними в день видачі дозволу і повинні відповідати умовам, що випливають з інших документів, наприклад, трудового договору;

- додаток № 2 до заяви на отримання дозволу на тимчасове перебування з метою виконання роботи за професією, що вимагає високої кваліфікації, повністю заповнений іноземцем - під суворістю залишити заяву без визнання;

3. у разі складання заявки на отримання дозволу на тимчасове перебування з метою ведення господарської діяльності:

- додаток № 1 до заяви про надання дозволу на тимчасове перебування, якщо іноземець запитує дозвіл на тимчасове перебування для виконання роботи, виконуючи функції в раді директорів товариства з обмеженою відповідальністю або акціонерного товариства, яке він створив або чиї акції  він придбав або набув, або ведення справ командитного або командитно-акціонерного товариства комплементарем, або діючи в якості прокурента.

Відсутність вищезазначених документів значно збільшить тривалість розгляду заявки - Управління, що розглядає заяву, повинно буде викликати іноземця для заповнення формальних недоліків. Перед відправкою заявки необхідно ретельно перевірити, чи додані до заявки всі необхідні документи.

До заявки повинні бути додані і інші документи, в залежності від типу запитуваного дозволу. Детальний перелік необхідних документів можна знайти на наступних сторінках:

Оплати

За подання заяви про надання дозволу на тимчасове перебування в Польщі стягується податковий збір, що сплачується органам місцевого самоврядування (податковий орган - Голова, Мер), у розмірі:

  • 440 зл – дозвіл на тимчасове перебування та роботу, дозвіл на тимчасове перебування з метою виконання роботи за професією, що вимагає високої кваліфікації,
  • 340 зл – дозвіл на тимчасове перебування з метою ведення господарської діяльності..

Крім того, у разі встановлення довіреної особи у справі, стягується додатковий гербовий збір у розмірі 17 зл. Плата не стягується, якщо довіреною особою є чоловік/дружина іноземця, а також предки, потомки або рідний брат/сестра іноземця.

Оплата за видачу карти перебування становить 100 зл і оплачується Воєводі.

Що далі?

Необхідно отримувати кореспонденцію з Воєводського управління, яке розглядає заявку. Якщо в заявці є помилки і недоліки, Воєводське управління зв'яжеться з Вами, щоб виправити або заповнити заявку

Важлива інформація

  • Перед заповненням заявки варто ознайомитися з детальною інформацією на сайті: mos.cudzoziemcy.gov.pl.
  • Надання тимчасового дозволу на перебування призведе до припинення користування тимчасовим захистом та положеннями Закону "Про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї держави".
  • Особи, які не подають заявку на отримання дозволу на тимчасове перебування, можуть як і раніше легально перебувати в країні на основі тимчасового захисту і користуватися спеціальними формами підтримки.
  • Допускається заповнення заявки від руки поза електронною формою, однак для поліпшення і прискорення розгляду справи (усунення помилок) рекомендується користуватися порталом mos.cudzoziemcy.gov.pl.
  • Немає необхідності особисто з'являтися в Воєводському Управлінні для складання відбитків пальців - вони будуть взяті Воєводським Управлінням з реєстру PESEL.

Правова основа

Закон від 12 січня 2023 року "Про внесення змін до закону про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї держави та деяких інших законів" (В.З. п. 185)

Закон від 12 грудня 2013 р. "Про іноземців" (В.З. від 2023 р., п. 519 з пізн. зм.)

Закон від 12 березня 2022 р. "Про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї держави (В.З. від 2023 р., п. 103 з пізн. зм.)

 

 

 

Q&A – zagadnienia związane ze składaniem od dnia 1 kwietnia 2023 r. przez obywateli Ukrainy posiadających numery PESEL ze statusem „UKR” wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji lub zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej (31.03.2023 r.)

Czy, jeżeli posiadam numer PESEL ze statusem „UKR” i chcę złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej,  muszę stawić się osobiście w urzędzie wojewódzkim w celu złożenia tego wniosku?

Nie.

Wobec obywateli Ukrainy, którzy posiadają numery PESEL ze statusem „UKR” i chcą złożyć wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, lub zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, wyłączony jest wymóg osobistego stawiennictwa w urzędzie wojewódzkim. Wniosek, najlepiej wypełnić korzystając z formularzy i informacji zawartych na portalu MOS pod adresem mos.cudzoziemcy.gov.pl, a następnie wydrukować, podpisać oraz dołączyć do niego wymagane załączniki. Wniosek ze wszystkimi załącznikami należy wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego do urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy. Na kopercie należy dopisać „UKR”.  

Podstawa prawna:

- art. 42 ust. 16 i 17 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 103 z późn. zm.).

 

Czy, jeżeli posiadam numer PESEL ze statusem „UKR” i chcę złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, to muszę uiścić opłatę skarbową za udzielenie tego zezwolenia, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

Tak, istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej za udzielenie jednego ww. zezwoleń, nawet jeżeli wnioskodawcą jest obywatel Ukrainy posiadający numer PESEL ze statusem „UKR”.

Obowiązek ten nie podlega wyłączeniu na podstawie przepisu art. 2 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.), gdyż sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej nie są sprawami ochrony czasowej, o których mowa w tym przepisie. Zezwolenia te udzielane są po to, aby uzyskujący je obywatele Ukrainy mogli realizować zamierzone przez siebie cele pobytu w postaci wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Obywatel Ukrainy, który posiada numer PESEL ze statusem „UKR”, nie jest również zwolniony z opłaty skarbowej na podstawie części III ust. 2 pkt 2 (kolumna 4) załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Zwolnienie to dotyczy zezwoleń na pobyt czasowy, jakie udzielane byłoby w celu umożliwienia korzystania przez cudzoziemca z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W chwili obecnej nie ma w systemie prawa takiego rodzaju zezwolenia.

Stawki opłaty skarbowej za udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy są następujące:

  • zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, o którym mowa w art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm.) – 440 PLN;
  • zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, o którym mowa w art. 127 ustawy o cudzoziemcach – 440 PLN;
  • zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, o którym mowa w art. 126 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach – 340 PLN;
  • zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 142 ust. 1 lub 3 ustawy o cudzoziemcach – 340 PLN.

Podstawa prawna:

Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.) oraz część III ust. 2 i ust. 2b (kolumna 2) ustawy o opłacie skarbowej.

 

Co się stanie, jeżeli nie uiszczę z góry należnej opłaty skarbowej za udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy?

Wojewoda wezwie Pana/Panią do uiszczenia opłaty skarbowej i przedstawienia dowodu jej uiszczenia w terminie wynoszącym od 7 do 14 dni licząc od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli wezwanie nie zostanie zrealizowane, wojewoda wyda postanowienie o zwrocie wniosku o udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i postępowanie w sprawie jego udzielenia nie będzie prowadzone.

Podstawa prawna:

Art. 261 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.).

Art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.).

 

Czy jeżeli posiadam numer PESEL ze statusem „UKR”, złożyłem wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, i ustanowiłem pełnomocnika w postępowaniu w tej sprawie, to istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie do akt sprawy oryginału lub uwierzytelnionego odpisu pełnomocnictwa?

Tak, istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub jego odpisu.

Obowiązująca stawka opłaty skarbowej wynosi 17 PLN.

Obowiązek ten nie podlega wyłączeniu na podstawie przepisu art. 2 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.), gdyż sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej nie są sprawami ochrony czasowej, o których mowa w tym przepisie.

Zwolnienie z obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej dotyczy przypadków, gdy pełnomocnictwo zostało udzielone małżonkowi, wstępnemu (np. rodzicowi), zstępnemu (synowi, córce) lub rodzeństwu.

 

Podstawa prawna:

Art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.) oraz część IV załącznika do tej ustawy.

 

W jaki sposób uiszcza się opłatę skarbową za udzielenie jednego z zezwoleń na pobyt czasowy lub za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub jego odpisu?

Organem podatkowym właściwym do pobrania opłaty skarbowej w takich sytuacjach jest prezydent miasta właściwy ze względu na siedzibę wojewody, który udzielił zezwolenia lub przed którym toczy się postępowanie w sprawie jego udzielenia. Zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się w kasie lub na jego rachunek bankowy właściwy dla pobierania opłaty skarbowej.

Podstawa prawna:

Art. 8 ust. 1 oraz art. 12 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.).

 

Czy jeżeli posiadam numer PESEL ze statusem „UKR”, złożyłem wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, lub wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, to czy muszę uiścić opłatę za wydanie mi karty pobytu, a jeżeli tak, to w jakiej stawce?

Tak, za wydanie karty pobytu cudzoziemcowi, któremu udzielono jednego z takich zezwoleń na pobyt czasowy, pobiera się opłatę w wysokości 100 PLN. Opłatę uiszcza się w kasie urzędu wojewódzkiego lub na jego rachunek bankowy.

Podstawa prawna:

Art. 235 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm.).

§ 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie opłat pobieranych w Rzeczypospolitej Polskiej od cudzoziemców za wydanie i wymianę dokumentów, które mogą być wydane cudzoziemcom, oraz trybu ich uiszczania (Dz. U. poz. 1583).

 

Czy jeżeli posiadam numer PESEL ze statusem „UKR”, to mogę ubiegać się również o udzielenie innego zezwolenia na pobyt czasowy niż zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji lub zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej?

Nie.

W chwili obecnej art. 42 ust. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 103 z późn. zm.) zezwala jedynie na to, aby obywatel Ukrainy, który posiada numer PESEL ze statusem „UKR”, a zatem korzystający w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej, mógł ubiegać się o udzielenie jedynie wprost wymienionych w tym przepisie rodzajów zezwolenia na pobyt czasowy, tj. zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji lub zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli obywatel Ukrainy, który posiada numer PESEL ze statusem „UKR”, złoży wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w innym celu, zostanie wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie.

Takiej możliwości nie daje przepis art. 42a ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepis ten ustanawia podstawę do wyjątkowego udzielenia na okres 1 roku zezwolenia na pobyt czasowy obywatelowi Ukrainy, który nie spełniałby warunków do udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, o które się ubiega, albo wobec którego zachodziłyby podstawy odmowy udzielenia zezwolenia inne niż wprost wymienione w tym przepisie. Nie dotyczy on w ogóle kwestii dopuszczalności wszczęcia postępowania. W konsekwencji nie powoduje on, że obywatel Ukrainy posiadający numer PESEL ze statusem „UKR”, może ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy innego niż wymienione w art. 42 ust. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Obywatele Ukrainy, którzy korzystają w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej, i nie są jeszcze w chwili obecnej uprawnieni do składania wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, w dalszym ciągu będą mogli korzystać z tej ochrony. Okres ich pobytu uznawanego za legalny na tym terytorium, który w chwili obecnej kończy się z dniem 24 sierpnia 2023 r., zostanie przedłużony. W komunikacie z 8 marca 2023 r. Komisja Europejska poinformowała o przedłużeniu obowiązywania ochrony czasowej (tymczasowej ochrony) do 4 marca 2024 r. Obywatele Ukrainy, którzy schronili się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed agresją rosyjską, będą zatem mogli dalej przebywać legalnie na tym terytorium i korzystać z przyznanych ich uprawnień. Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy nie jest niezbędne do tego, aby dalej pozostać legalnie w Polsce.

Podstawa prawna:

Art. 2 ust. 1 i 6 oraz art. 42 ust. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 103 z późn. zm.).

Art. 99 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm.).

  • Zezwolenia na pobyt czasowy a ochrona czasowa - porównanie
  • Zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową - złożenie wniosku
  • Zezwolenia na pobyt czasowy a ochrona czasowa - porównanie [UA]
  • Zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową - złożenie wniosku [UA]
  • Zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową - złożenie wniosku