Stulecie Archiwum Państwowego w Kielcach
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wziął udział w gali stulecia Archiwum Państwowego w Kielcach. Uroczystości odbyły się w pierwszej siedzibie placówki z 1923 roku, w Dawnym Pałacu Biskupów Karkowskich.
W Archiwum Państwowym w Kielcach przechowywanych jest ponad milion teczek z dokumentami. Łącznie stanowi to blisko 9 kilometrów akt. Do placówki trafiają dokumenty z państwowych i samorządowych jednostek.
W Archiwum Państwowym w Kielcach znajdują się dokumenty z Guberni Radomskiej, Kieleckiej i województwa kieleckiego, ale także listy Marii Konopnickiej, testament Henryka Sienkiewicza i świadectwo szkolne z ocenami Stefana Żeromskiego. Najstarszy dokument pochodzi z XIV wieku.
Uroczystości stulecia Archiwum Państwowego odbyły się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Była to pierwsza siedziba kieleckiego Archiwum w 1923 roku.
„To wydarzenie niecodzienne, nietuzinkowe. Cieszę się, że te archiwa są, bo tak naprawdę to dbałość o historię. System taki gwarantuje ochronę dóbr narodowych. To odpowiedzialność na historię narodu i państwa”- powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.
7 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Dokument zakładał m.in. powołanie Archiwum Państwowego w Kielcach. Placówka powstała w 1923 roku.
Archiwum Państwowe w Kielcach zmieniało swoją siedzibę kilkukrotnie m.in. mieściło się w budynku przy ul. IX Wieków Kielc. Od 2010 roku siedziba Archiwum Państwowego w Kielcach znajduje się przy ul. Kusocińskiego 57.
Z okazji stulecia Archiwum Państwowe w Kielcach przygotowało mnóstwo atrakcji m.in. będzie można zwiedzić pracownie, poznać sztukę kaligrafii i nauczyć się tworzenia papieru marmurkowego oraz wziąć udział w warsztatach.
Dzień otwarty odbędzie się w czwartek (20 kwietnia), w godzinach od 10- 19.
Do 28 kwietnia 2023 r. na Rynku w Kielcach będzie można oglądać wystawę plenerową „100 dokumentów na stulecie Archiwum Państwowego w Kielcach”.