OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 154 - Silny deszcz z burzami (stopień 1), Burze (stopień 2 i 1), Upał (stopień 2) Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 194 - gwałtowne wzrosty stanów wody [Wisła od Dęblina do ujścia Narwi, Pilica] Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 193 - gwałtowne wzrosty stanów wody [Wisła od ujścia Kamiennej do Dęblina, Pilica) Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 299 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnie Nidy, Czarnej (Staszowskiej) oraz Kamiennej] Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Święto majowej konstytucji - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
28.04.2023

Święto majowej konstytucji

Na wojewódzkie obchody Święta Konstytucji 3 Maja zaprasza wojewoda Zbigniew Koniusz. Kieleckie uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej. Godzina 12.30 to początek uroczystości, które odbędą się przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów wojewoda zaprasza - od godz. 14.00 - na tradycyjny Piknik Majowy „Vivat 3 Maja!”. Na wszystkich chętnych czeka w kieleckim parku miejskim wiele atrakcji: m.in. występy artystyczne, stoiska przygotowane przez wojsko i służby mundurowe, a także znakomita wojskowa grochówka. Zadowoleni będą również najmłodsi mieszkańcy miasta i regionu: będą mogli skorzystać z placu zabaw, „dmuchańców” i innych ciekawostek. O godz. 16.00 w muszli koncertowej rozpocznie się Koncert Majowy, podczas którego będziemy mogli wspólnie wysłuchać znane patriotyczne pieśni. 

We wtorek, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, o godz. 11.00, złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem poświęconym uczestnikom powstania listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach). Ceremonia ta będzie okazją do oddania hołdu parlamentarzystom Sejmu Królestwa Polskiego, którzy w 1831 roku ustanowili nasze barwy narodowe i zdecydowali o tym, że „Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”. O godz. 12.00 rozpoczną się na kieleckim Rynku oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi RP.

Wojewoda Zbigniew Koniusz serdecznie zaprasza do udziału w majowych uroczystościach oraz zachęca do wywieszenia flag państwowych, aby wspólnie uczcić nasze święto.
 

Program obchodów Święta Konstytucji - Kielce, 3 maja 2023:

11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.

12.15: Przemarsz uczestników przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim (trasa: pl. NMP - ul. Kapitulna - ul. Staszica).

12.30: Początek uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica:
- podniesienie Flagi Państwowej,
- Hymn Narodowy,
- przemówienie okolicznościowe Wojewody Świętokrzyskiego,
- apel pamięci,
- salwa honorowa,
- ceremonia złożenia wieńców i wiązanek,
- Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

14.00: Piknik Majowy „Vivat 3 Maja!” w Parku Miejskim:
- stoiska służb mundurowych,
- występy artystyczne (wokalne, taneczne, pokazy karate),
- grochówka wojskowa dla mieszkańców,
- atrakcje dla dzieci (m.in. dmuchańce, plac zabaw).

16.00: Koncert Majowy (muszla koncertowa w Parku Miejskim).
 

Uroczystość towarzysząca obchodom Święta Konstytucji: 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

11.00: złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym uczestnikom powstania listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach). Ceremonia ta będzie okazją do oddania hołdu parlamentarzystom Sejmu Królestwa Polskiego, którzy w 1831 roku ustanowili nasze barwy narodowe.

12.00: uroczystości na Rynku w Kielcach:
- podniesienie Flagi Państwowej,
- przemówienie okolicznościowe Wojewody Świętokrzyskiego,
- pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ   Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,
- wręczenie nagród laureatom XII Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych.
 

Współorganizatorzy wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych , Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Placówka Straży Granicznej w Kielcach, Straż Miejska w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Kielce, Areszt Śledczy w Kielcach