Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Obchody Święta Konstytucji - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
03.05.2023

Obchody Święta Konstytucji

W Kielcach odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, na które zaprosił mieszkańców miasta i regionu wojewoda Zbigniew Koniusz.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej, a oficjalna część uroczystości miała miejsce przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów, aby oddać hołd twórcom konstytucji z 1791 roku.

- Konstytucja 3 maja to coś więcej niż historia. To jest nasza droga i drogowskazy. Jej twórcy wznieśli się ponad podziały państwowe. To było trudne. Geniusz tej konstytucji polegał na czymś więcej niż tylko na spisaniu pewnych praw. Stała się ona ponadczasowym dokumentem – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz do uczestników uroczystości.

Jak podkreślił wojewoda, konstytucja majowa, druga konstytucja na świecie, tak radykalnie zmieniając pogląd na życie społeczne zjednoliciła nasze społeczeństwo, choć jeszcze nie zniwelowała klas. - Wyznaczyła kierunek: Polska jest jedna i musi być jedna. To było główne przesłanie tej konstytucji. Ale ojcowie tamtych czasów pamiętali także o tym, że Polska nie może być bezsilna - musi być wielka, suwerenna i samodzielna. Dlatego tyle umieścili zapisów dotyczących wojska. I my to rozumiemy dzisiaj, chyba jak nikt inny dotąd. Polska, aby mieć wolność i suwerenność, musi mieć swoją armię. Jeśli sami nie będziemy mocni, któż nam pomoże? Największą racją stanu dla każdego narodu jest wolność, co uczyniła konstytucja 3 maja. Jej etos zawsze nam towarzyszył – powiedział wojewoda.

Po oficjalnej części obchodów rozpoczął się w kieleckim parku piknik rodzinny „Vivat 3 Maja!”. Na wszystkich chętnych, a szczególnie najmłodszych mieszkańców naszego regionu, czekało wiele atrakcji: m.in. występy artystyczne, pokazy karate, plac zabaw dla dzieci, stoiska przygotowane przez wojsko oraz służby mundurowe, a także znakomita wojskowa grochówka. Zwieńczeniem uroczystości był tradycyjny koncert majowy.

Współorganizatorami wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji byli: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych , Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Placówka Straży Granicznej w Kielcach, Straż Miejska w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Kielce, Areszt Śledczy w Kielcach.