Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Szkoła w Pińczowie ma patrona - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
02.06.2023

Szkoła w Pińczowie ma patrona

Wojewoda Zbigniew Koniusz wziął udział w uroczystości nadania imienia i sztandaru Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, podczas której poświęcono sztandar szkoły. Następnie uczestnicy spotkania przemaszerowali na teren szkoły, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Odsłonięto płaskorzeźbę patrona – Adolfa Dygasińskiego i uroczyście nadano szkole jego imię.

– To bardzo ważny dzień w życiu szkoły, ale także w waszym życiu. Dwie uroczystości w jednym: nadanie imienia oraz sztandaru. Patron szkoły: Adolf Dygasiński to umiłowanie polskiej ziemi i tej ziemi nadnidziańskiej. Otrzymaliście także sztandar, na który ślubowaliście. To pewien rodzaj powiernika oraz pamiątki. To piękny symbol, z którym każdy z was się utożsamia – mówił wojewoda do uczniów pińczowskiej szkoły.

Patronem szkoły został Adolf Dygasiński – urodzony w 1839 roku w Niegosławicach powieściopisarz, publicysta i pedagog. Początkowo kształcił się w Pińczowie, potem w Szkole Wyższej Realnej w Kielcach. Był jednym z głównych przedstawicieli naturalizmu w polskiej literaturze. Napisał ponad 20 powieści i ponad 130 nowel.