Gratulacje dla laureatów
Wojewoda Zbigniew Koniusz wręczył nagrody wojewódzkim finalistom XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”.
Głównym celem przedsięwzięcia jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturowym państwa i narodu polskiego.
Jest to konkurs tematyczny organizowany przez kuratorów oświaty. Skierowano go do uczniów szkół podstawowych z klas IV–VIII, mogą brać w nim udział także uczniowie branżowych szkół I stopnia, którzy są szczególnie zainteresowani historią wojskowości.
To konkurs trzyetapowy: szkolny, wojewódzki i ponadwojewódzki oraz zawody laureatów - gala finałowa. W bieżącym roku szkolnym w etapie szkolnym uczestniczyło 60 uczniów z 19 szkół z województwa świętokrzyskiego, w etapie wojewódzkim – 16 uczniów z 10 szkół, a w etapie ponadwojewódzkim – 8 uczniów z 6 szkół, z których 4 uzyskało tytuł „Laureat”, a 4 – „Finalista”.
Do gali finałowej konkursu zakwalifikowani zostali laureaci: Jan Tomczyk, Wojciech Dudek i Franciszek Urgacz (uczniowie Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1863 r. w Małogoszczu) oraz Bartosz Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej im. gen. T. Buka w Mójczy.
Finalistami konkursu zostali: Cyprian Szwajcer (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubieni), Adam Młodawski (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie), Julian Lenarski (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego we Włoszczowie) oraz Przemysław Bejm (Szkoła Podstawowa w Lechowie).
– Bardzo wam dziękuję, że podjęliście się opracowania tak trudnego kawałka historii. Jedno jest pewne: to wasze zamiłowanie nie pójdzie na marne. Znajomość historii jest potrzebna, a znajomość historii związanej z trudnymi latami, kiedy niepodległość Polski się kształtowała, jest szczególnie cenna. Tym bardziej dziękuję wam za zaangażowanie oraz wysiłek wniesiony w przygotowanie do konkursu – mówił wojewoda do młodych historyków.
Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim laureatów konkursu historycznego nagrodami oraz dyplomami uhonorowali wraz z wojewodą: kurator oświaty Kazimierz Mądzik, naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita oraz dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora (reprezentujący Urząd Marszałkowski). Podziękowania otrzymali także nauczyciele przygotowujący uczniów swych szkół do konkursu.
W roku szkolnym 2022/2023 tematyka konkursu obejmuje historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1887–1922 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców.
Zawody laureatów, czyli gala finałowa odbędzie się w dniach 12-14 czerwca w Warszawie.