Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Rocznica agresji ZSRR na Polskę - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
17.09.2023

Rocznica agresji ZSRR na Polskę

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wziął udział w obchodach 84. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki na Kadzielni oraz przed pomnikiem sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji zmarłych i zamordowanych na Nieludzkiej Ziemi w Kościele Garnizonowym w Kielcach.

Następnie uczestniczy obchodów udali się przed Pomnik Marki Polki Sybiraczki na kieleckiej Kadzielni. Podczas obchodów wręczono Odznakę Honorowych za zasługi dla Związku Sybiraków.

„To był kolejny rozbiór Polski, to kolejne wywózki, mordy i wszystko to, co związane z wojną. Rosjanie i Niemcy chcieli wytępić nasz naród, lecz im się to nie udało. To z czym polskie rodziny poszły na zsyłkę to misja przetrwania i zachowania polskiego narodu na obczyźnie"- powiedział podczas uroczystości wojewoda.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów i zniczy przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach.

84 lata temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Była to realizacja ustaleń zawartych w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.

17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu obchodzimy Dzień Sybiraka.

Zdj. Radio Kielce