Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Program „Opieka wytchnieniowa” - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
27.02.2024

Program „Opieka wytchnieniowa”

Ponad 13,5 mln zł trafi do jednostek samorządu terytorialnego w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego.

Pieniądze na ten cel trafią do potrzebujących za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego: gmin i powiatów. By skrócić i uprościć formalności, wojewoda świętokrzyski Józef Bryk zdecydował, że umowy są podpisywane w formie elektronicznej.

- Jest to program dla osób, które na stałe opiekują się osobami niepełnosprawnymi. Pomoc polega na tym, żeby wesprzeć te osoby, aby mogły odpocząć czy załatwić swoje sprawy - podkreślił podczas briefingu prasowego wojewoda świętokrzyski Józef Bryk.

Pieniądze na ten cel pozyskało 67 samorządów z województwa świętokrzyskiego. Z programu w tym roku skorzysta 1348 rodziców/opiekunów osób niepełnosprawnych:

  • w łącznej liczbie godzin 257 244,50 realizujących opiekę w formie pobytu dziennego;
  • w łącznej liczbie dób 2 446 realizujących opiekę w formie pobytu całodobowego.

Samorządy z największym wsparciem:

  • Gmina Kielce – 2,99 mln zł
  • Powiat Starachowicki – 1,19 mln zł
  • Powiat Opatowski – 848 tys. zł
  • Gmina Starachowice – 650 tys. zł
  • Gmina Jędrzejów – 586 tys. zł

Zadaniem opieki wychnieniowej jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Dzięki programowi zyskują wsparcie w codziennych czynnościach, a także mają zapewnione czasowe zastępstwo w opiece nad bliską im osobą. W tym czasie będą mogli odpocząć, zregenerować się czy załatwić niezbędne sprawy życiowe.

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
  • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- Program ma na celu wspomożenie realizacji działań własnych, które wypełniają samorządy. Kwota dofinansowania jest najwyższa, jaka do tej pory została przeznaczona na program. Dotacje wspierające te działania są przyznawane przez rząd od 2019 roku  -powiedział wicedyrektor wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Mariusz Pasek.

Usługa przysługuje w przypadku zamieszkiwania członka rodziny bądź opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością.

By skorzystać z usług, opiekun bądź rodzic osoby z niepełnosprawnością powinien się zgłosić do gminy lub powiatu, na terenie którego zamieszkuje.

Kto może świadczyć usługi w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”? Taka osoba powinna posiadać niezbędne kwalifikacje w jednym z zawodów: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta.

Dopuszczona jest też możliwość, by posiadała udokumentowane, co najmniej półroczne doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

Co ważne, usług tych nie mogą świadczyć osoby spokrewnione lub zamieszkujące pod jednym dachem z osobą z niepełnosprawnością.