Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Wybory samorządowe: co można załatwić online - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
27.03.2024

Wybory samorządowe: co można załatwić online

Zbliżają się wybory samorządowe. Do sprawdzenia, jak przygotować się do głosowania i co można załatwić online zachęcają Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szybki i łatwy dostęp do swoich danych można uzyskać z Centralnego Rejestru Wyborców. Wystarczy zalogować na stronie GOV.PL lub w aplikacji mObywatel.

Od 21 lutego br. obowiązują nowe procedury dotyczące wniosków o rejestrację stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych. Uproszczono przepisy po to, by ułatwić proces oddawania głosu tym, którzy nie mają meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania. W lokalu wyborczym można okazać aktualny mDowód. To pełnoprawny dokument potwierdzającym swoją tożsamość na terenie Polski.

Resorty cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych przypominają też, że w wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie ma również możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania po to, by zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym.

Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wybory-samorzadowe--co-mozesz-zalatwic-online