Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

„Maluch” w nowej odsłonie - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
28.03.2024

„Maluch” w nowej odsłonie

– Działamy systemowo, konsekwentnie i w dialogu z państwem – mówiła do świętokrzyskich samorządowców wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska podczas spotkania konsultacyjnego dotyczącego planowanych zmian w rządowym programie „Maluch+”.

Program wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Jego beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania takich miejsc opieki.

Główne zmiany mają polegać przede wszystkim na podwyższeniu kwoty jednostkowej dla gmin realizujących zadania związane z programem z 36 tys. zł do ok. 57 tys. zł na jedno nowe miejsce opieki oraz wprowadzeniu możliwości ubiegania się o zwiększenie środków dla gmin, którym przyznano dofinansowanie w poprzednich naborach. To także wprowadzenie pojęcia gotowości instytucji na przyjęcie dzieci, która ułatwi osiągnięcie wymaganych wskaźników oraz zmiana zasad w zakresie okresu trwałości dla podmiotów innych niż jednostki samorządu po zakończeniu otrzymywania dofinansowania: skrócenie do 2 lat i obniżenie wskaźnika do 60 procent.

Jako ministerstwo jesteśmy przekonani, że zagwarantowanie dostępu do opieki wczesnodziecięcej to spowodowanie, że rodzic ma wybór, a na tym bardzo nam zależy. Rząd chce doprowadzić do sytuacji, że w Polsce nie będzie gminy, w której dostępu do tego typu miejsca opieki nie będzie. Prosimy państwa o zaangażowanie w ten proces i postrzeganie nas jako aktywnych partnerów. Jesteśmy do dyspozycji. Dlatego też konsultujemy się, rozmawiamy i zdecydowaliśmy się na zmiany w programie „Maluch”. 1 marca wstrzymaliśmy nabór ciągły, by można było te zmiany wprowadzić  - mówiła wiceszefowa resortu rodziny podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim.

Aleksandra Gajewska podkreśliła, że 46 procent gmin w województwie świętokrzyskim to tzw. „białe plamy” w dostępności do miejsc opieki dla dzieci w ramach programu, a wskaźnik dostępności do miejsc opieki w naszym regionie wynosi 26 procent (35 procent to średnia krajowa).

„Maluch+” to program bardzo potrzebny dla naszego województwa, naszych rodziców i najmłodszych dzieci. Dziękuję pani ministrze za udział w spotkaniu, dzięki któremu mogliśmy uzyskać wiele ważnych informacji – zaznaczył wojewoda Józef Bryk.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele samorządów mieli okazję do zadawania pytań dotyczących konkretnych kwestii związanych z programem występujących w ich gminach. Szczegółowych wyjaśnień udzielali wiceministra Aleksandra Gajewska oraz dyrektor departamentu polityki rodzinnej w ministerstwie Tomasz Pactwa.

Wiceministra Aleksandra Gajewska wraz z wojewodą Józefem Brykiem wręczyli także podziękowania samorządom, które utworzyły najwięcej miejsc w żłobkach dla swoich najmłodszych mieszkańców. Było to 10 gmin: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Jędrzejów, Busko-Zdrój, Bodzentyn, Staszów, Mirzec, Gnojno i Strawczyn.