Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

„Przeszczep – radość życia”. Promocja idei transplantologii. - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
17.05.2024

„Przeszczep – radość życia”. Promocja idei transplantologii.

Lekarze, a także pacjenci po przeszczepach narządów, wśród których jest znany aktor Piotr Polk, wezmą udział w Świętokrzyskim Spotkaniu Transplantologicznym. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11 w piątek, 24 maja w „Okrąglaku” Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

To wspólna inicjatywa Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka, doktora Pawła Andrzeja Zielińskiego, kierownika Ośrodka Kształcenia Kadr Medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz doktora nauk medycznych Jacka Bickiego, świętokrzyskiego konsultanta z dziedziny transplantologii klinicznej.

O idei transplantologii trzeba mówić, należy ją rozpropagować zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i lekarzy. Najlepszym świadectwem będą osoby, które dzięki przeszczepom dostały drugie życie. Mam nadzieję, że dzięki naszej akcji pobrań narządów będzie więcej – mówił wicewojewoda Michał Skotnicki podczas briefingu prasowego.

Do udziału w Świętokrzyskim Spotkaniu Transplantologicznym zachęcał dr Paweł Zieliński. Mówił o programie transplantacji, który rozpoczął się w 2018 roku w szpitalu wojewódzkim w Kielcach otwarciem poradni przeznaczonej dla pacjentów po przeszczepieniu nerek. Jak poinformował, pierwsza operacja przeszczepienia  tego narządu odbyła się  w 2020 roku w klinice chirurgii ogólnej szpitala i od tego czasu wykonano 48 zabiegów przeszczepienia nerek.

Konferencja w urzędzie nosi tytuł „Przeszczep – radość życia”. Głos zabiorą specjaliści, którzy na co dzień dokonują pobrań i przeszczepień narządów. Przedstawią statystyki, opowiedzą o trudnych rozmowach z rodzinami pacjentów. Poznamy również historie osób, którym transplantacje narządów uratowały życie.

Najważniejszymi bohaterami wydarzenia będą pacjenci po przeszczepach. Mamy informację, że na spotkanie do ŚUW przyjdzie kilkadziesiąt osób. To oni dają najlepsze świadectwo, jak ważna jest transplantologia. Jednym z gości będzie Piotr Polk, słynny Orest Możejko z „Ojca Mateusza”. Aktor jest po przeszczepie nerki.

Około godz. 12 uczestnicy spotkania przespacerują się Doliną Silnicy w Kielcach. Będą promować ideę transplantologii i pokazywać społeczeństwu, że po przeszczepie można w miarę normalnie żyć.

Wydarzenie zakończy szkolenie dla lekarzy i koordynatorów transplantacyjnych, które rozpocznie się o godz. 17 w Hotelu Binkowski w Kielcach. Zachęcamy lekarzy do zapisywania się pod adresem: okp@ujk.edu.pl. Wydarzenie odbywa się we współpracy z przewodniczącym Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, doktorem Markiem Zającem