Debata o przyszłości rolnictwa
Wymiana poglądów i prezentacja wyników badań wokół współczesnego rolnictwa oraz analiza ostatnich 20 lat i zmian, które zaszły po wejściu Polski do Unii Europejskiej. To zagadnienia poruszane podczas Forum Nowoczesnego Rolnictwa, w którym uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.
W forum zorganizowanym w auli Politechniki Świętokrzyskiej wzięli udział eksperci zajmujący się na co dzień tematyką rolnictwa z m.in. ARiMR oraz KRUS-u, pracownicy naukowi prezentujący wyniki badań i zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich lat w polskim rolnictwie.
Procesy dostosowywania polskiego rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej to jeden z paneli dyskusyjnych podczas forum.
- Warto ustalać, w którym kierunku zmierza polskie rolnictwo, jakie są symptomy jego rozwoju, jak należy działać, aby nie zostać w tyle za innymi krajami, nie tylko europejskimi. Rynek rolnictwa jest globalny. Warto także przeanalizować jak to wszystko wyglądało na przestrzeni ostatnich 20 lat – podkreślił wicewojewoda.
- Chcemy ustalić wspólną politykę rolną. Od stycznia 2025 roku Polska będzie sprawowała przez kilka miesięcy prezydencję w Unii Europejskiej. Naszymi propozycjami będziemy kształtować także politykę rolną – powiedział podczas forum minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Podczas dyskusji uczestnicy zastanawiali się także nad zagadnieniami dotyczącymi innowacyjnych podejść w produkcji roślinnej i zwierzęcej, uwzględniającymi efektywność, ekologię oraz jakość produktów. Omówili także rolę nowoczesnych technologii, takich jak big data, sztuczna inteligencja czy analiza danych, w optymalizacji procesów rolniczych oraz zarządzaniu gospodarstwami.