OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 154 - Silny deszcz z burzami (stopień 1), Burze (stopień 2 i 1), Upał (stopień 2) Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 194 - gwałtowne wzrosty stanów wody [Wisła od Dęblina do ujścia Narwi, Pilica] Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 193 - gwałtowne wzrosty stanów wody [Wisła od ujścia Kamiennej do Dęblina, Pilica) Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 299 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnie Nidy, Czarnej (Staszowskiej) oraz Kamiennej] Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Rocznica śmierci pułkownika - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
16.06.2024

Rocznica śmierci pułkownika

W uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę śmierci płk. Jana Piwnika „Ponurego” wziął udział wicewojewoda Michał Skotnicki. Obchody odbyły się w Janowicach oraz Mominie w gminie Waśniów.

Upamiętniając postać pułkownika „Ponurego”, legendarnego dowódcy zgrupowania Armii Krajowej działającego na Kielecczyźnie, oddano hołd wszystkim żołnierzom walczącym z okupantem za naszą wolność

- Wspominamy czasy II wojny światowej, kiedy nasi rodacy musieli ginąć po to, abyśmy dziś mogli spotkać się w wolnym kraju położonym w Unii Europejskiej. Za to jesteśmy im wdzięczni. Jesteśmy tu dziś ku pamięci – aby nigdy takie czasy nie nastały, abyśmy nie musieli walczyć i tracić synów i córy tej ziemi. Wszyscy musimy tak postępować, by 1939 rok nigdy się nie powtórzył – mówił wicewojewoda.

Spotkanie w Mominie było okazją do wręczenia medali „Pro Patria”, przyznawanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.