Rocznica pacyfikacji
W Michniowie upamiętniono mieszkańców wsi zamordowanych przez Niemców podczas drugiej wojny światowej.
W 81. rocznicę pacyfikacji w michniowskim mauzoleum wieniec w imieniu prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska złożyli wojewoda Józef Bryk i dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Ireneusz Piasecki. W uroczystościach wzięli udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz wicewojewoda Michał Skotnicki.
W dniach 12 i 13 lipca 1943 roku za współpracę z partyzantami Niemcy zamordowali 204 mieszkańców Michniowa, a wieś doszczętnie spalili. Michniów stał się miejscem upamiętniającym miejscowości, które ucierpiały w czasie II wojny światowej. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest symbolem wszystkich spacyfikowanych wsi podczas wojny.
– Michniów to miejsce symboliczne i święte, przesiąknięte krwią polskich patriotów i ich rodzin, w tym małych dzieci. To miejsce, które na zawsze zapisało się w naszej pamięci i w naszych sercach. To też symbol wszystkich polskich wsi, brutalnie spacyfikowanych w czasie II wojny światowej. Chociaż od tamtych lipcowych dni 1943 roku minęło wiele, wiele lat, wspomnienia o pacyfikacji są wciąż żywe. Podobnie jak pamięć o tych, którzy wtedy stracili życie. Ale Michniów to też symbol życia, które odradzało się w tej zrównanej z ziemią miejscowości. Ci, którzy wracali, decydowali się tu tworzyć domy i rodziny. Przez te wszystkie lata pielęgnowali pamięć o bohaterskich mieszkańcach, którzy w 1943 roku ponieśli największą ofiarę. Prawdę o tym okrutnym mordzie przekazywali swoim dzieciom i wnukom. Po to, by nikt nit zapomniał i nie zobojętniał. Pamiętać i nie być obojętnym to obowiązek nas wszystkich – mówił wojewoda.
W 2017 roku Sejm RP ustanowił święto państwowe – 12 lipca, datę masowego mordu ludności cywilnej Michniowa, jako Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.