Komunikat meteorologiczny z godz. 20:54 dnia 03.05.2025 - Burze X

Główny Urząd Miar oficjalnie otwarty - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
09.09.2024

Główny Urząd Miar oficjalnie otwarty

Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki wziął udział 9 września w uroczystym otwarciu Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.

Kampus to zespół 6 laboratoriów – akustyki, czasu i częstotliwości, termometrii, długości, masy oraz informatyki metrologicznej.  Całkowita powierzchnia GUM to ponad 39 tys. m2. 15,5 tys. m2 stanowi powierzchnia całkowita inwestycji, natomiast użytkowa blisko 9 tys. m2 . W kampusie przeprowadzane będą pomiary na zlecenie jednostek badawczych, firm i uczelni. W środku znajduje się m.in. najdłuższe pomieszczenie laboratoryjne o długości 76,35 m czy komora bezechowa powalająca na osiągnięcie bezwzględnej ciszy.

- Nasz kampus będzie stanowił motor dla rozwoju miasta Kielce, jak również dla regionu południowo-wschodniej Polski. Gratuluję tego pięknego obiektu i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. To było pięć lat zabiegania i dbania o to, aby ta sztandarowa inwestycja w województwie świętokrzyskim mogła zostać dziś otwarta – powiedział wicewojewoda Michał Skotnicki.

Na otwarciu zgromadzili się przedstawiciele uczelni, władz lokalnych oraz biznesu, zagraniczni goście i parlamentarzyści.  

Prezes GUM Jacek Semaniak podkreślał, że laboratoria mają ogromne znaczenie dla rozwoju metrologii w Polsce. Są podziwiane przez naukowców w całej Europie ze względu na jakość wyposażenia, a także piękną architekturę budynków. Zapewnią świetne warunki prowadzenia badań i ułatwią wzmacnianie współpracy nauki z biznesem. Infrastruktura GUM ma służyć przede wszystkim wzmocnieniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw.  

Cała inwestycja kosztowała około 240 mln zł i została w dużej części sfinansowana ze środków unijnych. Jest zlokalizowana na południu Kielc w sąsiedztwie Starostwa Powiatowego. Teren okazał się stabilny sejsmologicznie, co ma ogromne znaczenie dla działalności badawczej.