Obrady w urzędzie
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim obradowała Wojewódzka Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych. Podczas posiedzenia zaopiniowana została aktualizacja zapisów Wojewódzkiego Planu Transformacji.
WPT to kluczowy dokument dla transformacji ochrony zdrowia. Już wcześniej samorządy i szpitale mogły zgłaszać propozycje inwestycji w infrastrukturę medyczną w regionie. Z uwagi na możliwość sfinansowania części działań z KPO pojawiła się potrzeba zaktualizowania dokumentu. Zadaniem Rady jest zebranie tych propozycji i ich zaopiniowanie.
Zaplanowane inwestycje mają zwiększyć jakość i dostępność świadczeń zdrowotnych dla pacjentów w całym województwie świętokrzyskim.
Zgodnie z opiniami ekspertów Rady obszarami wymagającymi wsparcia są: onkologia, psychiatria dzieci i młodzieży, zwiększenie dostępności dializ, leczenie cukrzycy i otyłości, infrastruktura do badań molekularnych, zakup sprzętu medycznego, modernizacja budynków szpitalnych i wiele innych. Wśród priorytetów wskazano m.in. realizację programów profilaktycznych, np. w kierunku raka płuca. Wzmocniona ma być również podstawowa opieka zdrowotna, która ma bardziej koncentrować się na diagnostyce i wykonywaniu badań. Kolejna kwestia to odciążenie szpitalnych izb przyjęć i oddziałów ratunkowych. Możliwe będzie to dzięki rozszerzeniu działalności poradni specjalistycznych, m.in. ginekologiczno-położniczych, chirurgicznych, urazowo-ortopedycznych. Jest plan, by część poradni pracowała w godzinach późnowieczornych.
Poruszano również kwestię szpitali. Obecnie oddziały z najwyższym wskaźnikiem obłożenia łóżek to neurologia (w tym część udarowa), nefrologia dla dzieci oraz onkologia kliniczna. Z najniższym – neonatologia, położnictwo i ginekologia, pediatria.
Posiedzeniem Rady kieruje wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. W jej skład wchodzą eksperci zawodowo związani ze służbą zdrowia, w tym przedstawiciele NFZ, Ministerstwa Zdrowia, Konwentu Powiatów Woj. Świętokrzyskiego, Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji, Państwowego Świętokrzyskiego Inspektora Sanitarnego, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH oraz samorządów.