Profilaktyka jest najważniejsza
O inauguracji programu szczepień przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka HPV poinformował wojewoda Józef Bryk. O tym, jak ważne są szczepienia przeciwko HPV mówili uczestnicy spotkania w urzędzie wojewódzkim: świętokrzyski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Ciura oraz wojewódzki konsultant z dziedziny medycyny rodzinnej Sebastian Kędzierski.
- Rozpoczynamy program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Celem programu jest przede wszystkim zwiększenie liczby szczepień, a także uświadomienie młodym ludziom, rodzicom i nauczycielom, jak ważne są te szczepienia. To również zwiększenie dostępności do szczepionek w szkołach i placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej – powiedział wojewoda.
Wirus HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV, przenoszonym głównie drogą płciową, może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie. W ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne jest ono dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.
O szczegółach kampanii szczepień mówili goście wojewody. – Na 526 szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim 378 już zgłosiło się do udziału w programie szczepień. To duży sukces. Do tego mamy zgłoszenia chętnych uczniów – w całym województwie jest ich 2842. Widzimy, że odzew jest duży. Pamiętajmy, że nie jest to koniec – jesteśmy na etapie, gdzie szkoły cały czas mogą włączać się do tego programu. Także rodzice mogą zgłaszać chęć zaszczepienia swoich dzieci – w szkołach bądź w POZ. Jako województwo świętokrzyskie bardzo dobrze odpowiedzieliśmy na te potrzeby i program będzie z powodzeniem realizowany – zaznaczył szef sanepidu Jarosław Ciura.
– Przede wszystkim jest to szczepionka, która jest w stanie uchronić nas przed rakiem, jeśli prawidłowo wykonamy cykl szczepień i w odpowiednim wieku – podkreślił wojewódzki konsultant z dziedziny medycyny rodzinnej Sebastian Kędzierski. – Im wcześniej się zaszczepimy - stąd kierujemy te szczepienia do osób młodych między 9. a 14. rokiem życia - tym ochrona jest pełniejsza, praktycznie stuprocentowa. Są kraje, które prowadzą ten program od kilku lat. Przykładem jest Australia, gdzie udało się zredukować częstość zachorowań na raka szyjki macicy do jednego procenta. Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Dlatego też zachęcam do korzystania ze szczepień w szkole, gdzie przy szczepieniu będzie obecny lekarz i pielęgniarka. Z medycznego punktu widzenia najważniejsze jest to, że jeśli uda nam się wirusa pozbyć, zmniejszymy odsetek zachorowań na raka, nie tylko szyjki macicy. Ta ochrona dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców – mówił Sebastian Kędzierski.
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.