Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

103. urodziny Mieczysława Kasińskiego - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
29.11.2024

103. urodziny Mieczysława Kasińskiego

Mieczysław Kasiński, weteran Batalionów Chłopskich, świętował 103. rocznicę urodzin. Uroczystość odbyła się w piątek w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Najlepsze życzenia dla jubilata złożył wojewoda Józef Bryk. – Spotykamy się dzisiaj, aby podziękować panu Mieczysławowi za lata pracy i trudy w latach wojennych, w których jako porucznik walczył o naszą Polskę. Życzę wszystkiego dobrego, zdrowia, zadowolenia i satysfakcji – powiedział.

W spotkaniu z jubilatem uczestniczyli m.in. wicewojewoda Michał Skotnicki, przedstawiciele służb mundurowych oraz najbliższa rodzina.

- Drogi jubilacie, przyjmij życzenia 200 lat. Dziękujemy za twoje 103 lata pracy dla nas, dla Rzeczpospolitej poprzez walkę z okupantem, uczciwą, solidną pracę w latach powojennych i obecne zaangażowanie w Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Życzę realizacji naszych wspólnych, jak i twoich osobistych planów – powiedział wicewojewoda Michał Skotnicki. 

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie tego spotkania. To dla mnie wielki zaszczyt – powiedział Mieczysław Kasiński, który podzielił się z gośćmi kilkoma historiami ze swojego życia.  

Okolicznościowe listy dla jubilata wystosowali wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska.

Mieczysław Kasiński urodził się 29 listopada 1921 roku w Lisowie, w gminie Wojciechowice, w powiecie opatowskim. Kiedy miał 22 lata wstąpił do Batalionów Chłopskich i otrzymał pseudonim „Sęp”. Kolportował prasę konspiracyjną, brał udział w likwidacji dokumentów przygotowywanych przez urzędy gminne na potrzeby Niemców. Po wojnie rozpoczął pracę w Sandomierzu jako księgowy, ponieważ w czasie okupacji skończył kursy księgowe i finansowe.