Podsumowanie działań dla bezpieczeństwa
W środę, 4 grudnia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano projekt „RAZEM SILNIEJSI – edukacja dla bezpieczeństwa placówek oświatowych w województwie świętokrzyskim”. W spotkaniu uczestniczył wicewojewoda Michał Skotnicki.
- Bardzo dziękuję za przeprowadzenie tego bardzo dobrego projektu. Stosujmy się do przepisów ruchu drogowego i przepisów prawa. Musimy brać odpowiedzialność za to, co robimy na drodze, w sieci, co mówimy i robimy wobec drugiego człowieka. Takie projekty są potrzebne. Bezpieczeństwo nade wszystko – powiedział wicewojewoda.
Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa m.in. poprzez propagowanie aktualnych przepisów prawa ruchu drogowego, wzrost świadomości i umiejętności młodzieży szkolnej w zakresie reagowania na zjawisko przemocy rówieśniczej, kształtowanie wśród młodzieży poszanowania dla norm prawnych i współżycia społecznego oraz ukazanie konsekwencji prawnych ich łamania, zwiększenie wiedzy i świadomości uczniów w zakresie szkodliwości substancji psychoaktywnych oraz nabycie praktycznych umiejętności samoobrony w sytuacjach zagrożenia.
W ramach projektu zrealizowano specjalistyczne szkolenia w 25 placówkach oświatowych z województwa świętokrzyskiego dla ponad 5 tysięcy uczniów. W Areszcie Śledczym w Kielcach odbyły się wizyty edukacyjne, w których wzięło udział 120 uczniów z 5 placówek. Świętokrzyscy policjanci oraz kieleccy strażnicy miejscy przeprowadzili szereg warsztatów profilaktycznych dla młodzieży na temat m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym i szkodliwości zażywania narkotyków oraz substancji psychoaktywnych. Świętokrzyskie szkoły otrzymały specjalnie opracowane broszury zawierające pigułkę wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i profilaktyki przestępczości.
Oprócz tego przygotowano 3 filmy edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych, propagowania bezpiecznej jazdy motocyklem oraz profilaktyki przestępczości.
Dzięki współpracy z Kuratorium Oświaty w Kielcach, materiały edukacyjne trafią do wszystkich szkół w regionie.
Podczas uroczystego podsumowania akcji wręczono certyfikaty, upominki i torby medyczne wraz z wyposażeniem dla wszystkich szkół zaangażowanych w projekt. Podziękowano również przedstawicielom instytucji i służb mundurowych za doskonałą współpracę przy realizowaniu programu.
Projekt został dofinansowany z rządowego programu przeciwdziałania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024. W czterech edycjach wzięło udział łącznie 40 613 osób i zrealizowano 2083 godziny szkoleniowe.
Głównym organizatorem programu jest Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach.