Ministerstwo zachęca do wstępowania do służb mundurowych
Resort spraw wewnętrznych i administracji podjął prace, aby zachęcić do służby w formacjach mundurowych. Działania te przynoszą już rezultaty.
Wzrasta zainteresowanie służbą w Policji, największej formacji podległej MSWiA. W 2024 r. przyjęto ponad 6,4 tys. funkcjonariuszy - to więcej osób niż w latach ubiegłych.
W 2024 r. funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Państwowej Straży Pożarnej otrzymali 20 proc. podwyżki uposażenia. Takiego wzrostu wynagrodzeń nie było przez wiele lat. Zrównano także pierwsze uposażenie policjantów, strażaków i funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa z uposażeniem żołnierzy zawodowych. Zmiana ta pozytywnie wpływa na podniesienie atrakcyjności podjęcia służby w tych formacjach. W 2025 r. planowana jest kolejna podwyżka kwoty bazowej dla funkcjonariuszy, której wysokość została określona w projekcie ustawy budżetowej. Zmieniono także ustawę dotyczącą przygotowania kandydatów do służby poprzez podniesienie standardu klas policyjnych w szkołach ponadpodstawowych.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał zespół, którego zadaniem jest opracowanie propozycji poprawy warunków pełnienia służby funkcjonariuszy. Prace zespołu skupiają się m.in. na przygotowaniu założeń nowego programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa czy opracowaniu propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych dotyczących systemu uposażeń funkcjonariuszy. Jednym z rozwiązań rekomendowanych przez zespół jest propozycja przyjęcia ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej. Planowane jest również wdrożenie świadczenia mieszkaniowego dla wszystkich funkcjonariuszy służb na wzór rozwiązań przyjętych w Siłach Zbrojnych RP.
Więcej informacji na stronie MSWiA https://www.gov.pl/web/mswia/wzrasta-zainteresowanie-sluzba-w-policji--w-2024-r-przyjeto-ponad-64-tys-funkcjonariuszy