Pomoc na usuwanie niebezpiecznych odpadów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało kompleksowy system wsparcia samorządów w zabezpieczaniu miejsc nielegalnego składowania odpadów stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.
Po raz pierwszy w historii samorządy mogą liczyć na pomoc finansową w tym zakresie. Na 2025 r. zabezpieczono z rezerwy celowej budżetu państwa 200 milionów złotych na dofinansowanie działań administracji polegających na usuwaniu nielegalnie zdeponowanych niebezpiecznych odpadów.
Resort klimatu i środowiska podjął prace, w wyniku których ustawą z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadzono do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach podstawę prawną do przekazania właściwym organom administracji środków z budżetu państwa na usuwanie odpadów, o którym mowa w art. 26a ustawy o odpadach. W artykule tym zapisano: „W przypadku gdy ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów, właściwy organ podejmuje działania polegające na usunięciu odpadów i gospodarowaniu nimi”.
Jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których znajdują się składowiska niebezpiecznych odpadów mogą ubiegać się o wsparcie z budżetu państwa poprzez wypełnienie stosownej fiszki sporządzonej przez resort klimatu w terminie do 20 stycznia 2025 r. Będzie to podstawa do oceny danej lokalizacji do uzyskania dofinansowania.
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, poinformował samorządy, na terenie których mogą znajdować się potencjalne składowiska niebezpiecznych odpadów, o zasadach skorzystania z dofinansowania w ramach ministerialnego programu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w oparciu o złożone fiszki, przekaże Wojewodzie Świętokrzyskiemu listę beneficjentów, którzy mogą składać wnioski o środki z rezerwy celowej budżetu państwa.
Nielegalnie składowane odpady stanowią poważne zagrożenie spowodowane m.in. możliwością wycieku do gruntu czy wód powierzchniowych z uszkodzonych pojemników, drażniącymi zapachami mogącymi wpływać na pobliskie zamieszkałe tereny czy zagrożeniem pożarem przez nagromadzenie odpadów palnych.