Cenne inicjatywy nagrodzone
Wojewoda Józef Bryk nagrodził sołectwa za projekty zgłoszone do wojewódzkiego etapu konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”, który po raz pierwszy odbył się w regionie świętokrzyskim. To wspólne przedsięwzięcie wojewody i Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, a jego głównym celem była aktywizacja i integracja mieszkańców wsi. Laureat wojewódzkiej edycji weźmie udział w ogólnopolskim finale konkursu.
- Te projekty to niezmiernie cenne inicjatywy potrzebne lokalnym społecznościom. Inwestycjami mogą być budowane place zabaw czy organizowane imprezy kulturalne. Fundusze sołeckie mają poprawić komfort życia mieszkańców danej miejscowości – mówił wojewoda Józef Bryk.
Podczas wojewódzkiego finału konkursu wojewoda wręczył wyróżnienia oraz nagrody za trzy pierwsze miejsca. Zwycięzcą zostało sołectwo Gliniany w gminie Ożarów za projekt „Uśmiech dziecka” polegający na utworzeniu sali zabaw dla dzieci w budynku świetlicy wiejskiej. Gliniany będą reprezentować nasz region podczas finału krajowego.
Nagrodę za drugie miejsce otrzymał Ćmińsk Rządowy w gminie Miedziana Góra za przygotowanie spotkań kulturalnych i zawodów sportowych, w tym za projekt „Organizacja Dnia Dziecka – Wioska Smerfów”. Nagroda za trzecie miejsce trafiła do sołectwa Wiązownica-Kolonia w gminie Staszów za projekt „Nowe życie starej szkoły”- renowację budynku i wyposażenia ponad stuletniej szkoły.
Jedenaście konkursowych wyróżnień otrzymały projekty przygotowane przez sołectwa: Węgleszyn-Ogrody w gm. Oksa, Ludwinów w gm. Wodzisław, Staniowice w gm. Sobków, Krzcięcice w gm. Sędziszów, Czerwona Wola-Kolonia w gm. Słupia Konecka, Kolonia-Mrowina w gm. Kluczewsko, Czekaj-Krzelów w gm. Sędziszów, Tominy w gm. Ożarów, Przełaj w gm. Sędziszów, Dwikozy w gm. Dwikozy oraz Rudki w gm. Nowa Słupia.
Konkurs skierowany był do wszystkich sołectw, które w latach 2010-2024 realizowały projekty finansowane ze środków funduszu sołeckiego lub w których fundusz ten stanowił wkład własny. W 2024 roku do funduszu sołeckiego przystąpiło 60 świętokrzyskich gmin. Konkurs to przede wszystkim aktywizacja mieszkańców wsi do podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, promocja jakości życia na wsi, a także promocja wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego.