Zapraszamy na konferencję o profilaktyce uzależnień
20 maja w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja, która zainauguruje XXII Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji nad współczesnymi zagrożeniami związanymi z używaniem narkotyków czy substancji psychoaktywnych oraz profilaktyce AIDS i HIV. Do wzięcia udziału zachęcał wicewojewoda Michał Skotnicki.
- Konferencja skierowana jest przede wszystkim do szkół podstawowych i średnich oraz ośrodków edukacyjnych. Chcemy przedstawić problematykę uzależnień, z czym zmaga się tak naprawdę cały świat. Coraz młodsze osoby sięgają po substancje odurzające – przedstawimy ten problem i opowiemy jak mu przeciwdziałać – powiedział wicewojewoda Michał Skotnicki.
- Celem konferencji jest połączenie środowisk z różnych branż, zarówno medycznej jak i edukacyjnej oraz samorządowej. Będą lekarze, dyrektorzy szkół, psychoterapeuci, psycholodzy. Chcemy do profilaktyki HIV i AIDS podejść kompleksowo, całościowo. Oprócz ekspertów z branży medycznej pojawią się też przedstawiciele policji i sanepidu, którzy przedstawią w swoich obszarach postrzeganie profilaktyki postawionej w tytule konferencji – mówiła Katarzyna Świercz, pełnomocnik wojewody ds. Uzależnień, AIDS i HIV.
Konferencja zatytułowana „Profilaktyka uzależnień, AIDS i HIV - zintegrowane podejście i edukacja zdrowotna” rozpocznie się w urzędzie wojewódzkim 20 maja o godzinie 10:30. Pierwszy wykład przedstawi dr Aleksandra Olawska-Szymańska, psychiatra dziecięcy, kierownik oddziału w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. – Będę mówić o problemie używania substancji psychoaktywnych przez najmłodszych, przez dzieci i młodzież. Na przestrzeni lat obserwujemy, że wiek używania tych substancji obniża się. Po narkotyki zdarza się, że sięgają dzieci 12-letnie. Są to mefedron, dopalacze, amfetamina i inne bardzo groźne środki, których zażywanie skutkuje licznymi problemami zdrowotnymi – mówiła dr Aleksandra Olawska-Szymańska.
Dr Anna Przenzak, specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień i superwizor psychoterapii uzależnień, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Kielcach, podkreślała, że takie spotkania są bardzo potrzebne, a stały się one już wieloletnią tradycją urzędu wojewódzkiego. – Z perspektywy danych statystycznych widzimy, że profilaktyka przynosi efekty. Co prawda nadal dominującą substancją, którą używa młodzież jest alkohol, chociaż jego popularność spada. Aż 67 proc. osób między 14 a 15 rokiem życia przynajmniej raz użyło alkoholu, zaś 88 proc. między 17 a 18 rokiem życia – mówiła dr Anna Przenzak.
Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli szkół, ośrodków wychowawczych, aresztów śledczych, samorządów, sądów rodzinnych oraz pracowników socjalnych.
Formularze zgłoszeniowe można wysyłać do 15 maja 2025 r. na adres swietokrzyskiedniprofilaktyki@kielce.uw.gov.pl
-
konferencja - formularz zgloszeniowy
64.86 KBData publikacji : 12.05.2025 15:10
-
Plan_konferencji_SDP_-_2025_
414.06 KBData publikacji : 12.05.2025 15:10