OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 106 - Burze [powiaty: buski, jędrzejowski, Kielce, kielecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, starachowicki i staszowski] X

Miliony na bezpieczeństwo - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
17.07.2025

Miliony na bezpieczeństwo

Pieniądze na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców trafią do województwa świętokrzyskiego. To wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz środki na wdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. O szczegółach poinformował wojewoda Józef Bryk.

Ponad 142 mln zł wynosi dofinansowanie na inwestycje w ramach Rządowego Funduszu Dróg w 2026 roku, a na zadania związane z programem Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej przeznaczono 132 mln zł.

- Dobra wiadomość dla województwa. To razem ponad 270 milionów złotych na inwestycje w bezpieczeństwo w regionie świętokrzyskim – mówiła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podczas konferencji prasowej wojewody. Minister przypomniała, że program związany z dofinansowywaniem zadań drogowych w samorządach powstał w 2008 roku. – To był historyczny moment. Wtedy po raz pierwszy samorządy mogły otrzymywać rządowe pieniądze na modernizację swoich dróg – podkreśliła.

Otrzymaliśmy ponad 142 miliony złotych przeznaczone na rozbudowę dróg powiatowych i gminnych. Samorządy przystąpią do konkursu, który niebawem ogłosimy. Kryteria będą podobne jak w poprzedniej edycji. Celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na naszych drogach – powiedział wojewoda Józef Bryk. – To także fundusze wynikające z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, które rozdysponujemy wśród samorządów. Ponad 132 miliony zostaną podzielone według przekazanych nam kryteriów – dodał wojewoda.

Nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostanie ogłoszony do 28 lipca. To pieniądze przeznaczone na remonty i przebudowę dróg na terenie gmin i powiatów. Samorządy będą miały 30 dni na przygotowanie wniosków. Propozycje zaakceptowane przez komisję wojewody trafią do zatwierdzenia przez ministerstwo.

Największe szanse na dofinansowanie mają wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów (np. budowa przejść czy ścieżek rowerowych), zwiększenia dostępności do miejsc użyteczności publicznej, a także wszelkich innych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podczas spotkania poruszono również kwestie związane z kryteriami podziału pieniędzy w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Do samorządów trafi 90 procent środków z puli ponad 132 mln złotych, 10 procent pozostanie w dyspozycji wojewody (mogą zostać przekazane na szpitalne oddziały ratunkowe czy dla organizacji pozarządowych).

Pieniądze te muszą zostać wydatkowane do końca roku i zostaną przeznaczone na dwa główne zadania: budowle ochronne oraz zabezpieczenie logistyczne. Trwa inwentaryzacja obiektów ochronnych w województwie. Są one kontrolowane przez nadzór budowlany oraz straż pożarną. Po pozytywnej ocenie mogą dostać one dofinansowanie na przystosowanie, by służyć ochronie mieszkańców w razie zagrożenia.

Zabezpieczenie logistyczne to przede wszystkim wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych na zakup niezbędnego sprzętu oraz na wyposażenie magazynów przeciwpowodziowych. To także środki na doposażenie Państwowej Straży Pożarnej w samochody ratowniczo-gaśnicze i specjalistyczne wyposażenie. Pieniądze z programu ochrony ludności zostaną wykorzystane także na szkolenia dla pracowników samorządowych oraz edukację – np. publikację materiałów informacyjnych.

Podstawowym kryterium podziału środków na ochronę ludności jest liczba mieszkańców danej gminy czy powiatu. To pierwszy etap wdrażania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Na przyszły rok została przydzielona dla województwa świętokrzyskiego podobna pula środków.