Rozmawiali o bezpieczeństwie imprez masowych
Posiedzeniu zespołu interdyscyplinarnego do spraw bezpieczeństwa imprez masowych przewodniczył wojewoda Józef Bryk. Dyskutowano o sposobach zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. podczas cyklu imprez sportowych w ramach rozgrywek o mistrzostwo PKO Ekstraklasy na kieleckim stadionie Exbud Arena w rundzie jesiennej sezonu 2025/2026.
W spotkaniu zespołu doradczego wojewody wzięli udział przedstawiciele policji, straży pożarnej, samorządu Kielc, klubu Korona Kielce, sanepidu, Służby Ochrony Kolei.
Do końca roku Koronę Kielce czeka 9 spotkań domowych, w tym jeden mecz podwyższonego ryzyka. 27 lipca Korona zmierzy się z Legią Warszawa.
Świętokrzyscy policjanci poinformowali, że w pierwszym półroczu bieżącego roku zabezpieczyli 73 imprezy masowe. Oprócz meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywkowych były to m.in. rozgrywki piłki ręcznej oraz koncerty. W działania zaangażowanych było blisko 4 tysiące policjantów.
Podstawowym dokumentem określającym zasady organizowania i zabezpieczenia imprez masowych jest ustawa z 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.
W świetle jej przepisów za bezpieczeństwo takiej imprezy odpowiada organizator - przede wszystkim w zakresie spełnienia wymogów dotyczących bezpieczeństwa osób w niej uczestniczących, ochrony porządku publicznego, zabezpieczenia pod względem medycznym oraz zachowania odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych, wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.
Obowiązki w tym zakresie mają również: samorząd, wojewoda, policja, straż pożarna, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny na obszarach kolejowych, służba zdrowia oraz - w razie potrzeby - inne służby i organy.