Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Jubileusz szkoły w Chrobrzu - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileusz szkoły w Chrobrzu

W obchodach 60-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu uczestniczyli wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wicewojewoda Piotr Żołądek.

W obchodach 60-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu uczestniczyli wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wicewojewoda Piotr Żołądek.
Historia szkoły rolniczej w Chrobrzu rozpoczyna się zaraz po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej. W styczniu 1945 roku na mocy ustawy o reformie rolnej PKWN i KRN - odpowiednio Manifestem z dnia 22 lipca 1944 roku i Dekretem z 6 września 1944 roku, znaczne obszary użytków rolnych byłego majątku margrabiego Wielopolskiego uległy parcelacji i podziałowi między nowych właścicieli. Ziemię podzielono przede wszystkim pomiędzy dotychczasowych robotników folwarcznych oraz małorolnych chłopów z okolicy. Ziemię - „resztówkę" oraz budynki gospodarcze i pałac z parkiem, zgodnie z decyzją władz administracyjno - społecznych przekazano na utworzenie ośrodka rolnego, którego charakteru wówczas jeszcze nie określono.
Opiekę nad ośrodkiem powierzono panu Nowakowi z miejscowości Kowala, który był historykiem, a także przybyłemu w tutejsze strony najprawdopodobniej z lwowskiego - panu Zabłockiemu. Następnie opiekunem ośrodka został Józef Kostecki - nauczyciel z powiatu jędrzejowskiego, który rozpoczął przygotowania w kierunku utworzenia Uniwersytetu Ludowego.
Pierwszy kurs Uniwersytetu Ludowego odbył się w 1946 roku. Po nim nastąpiły dalsze, z miesięcznymi przerwami. W 1947 roku szkole nadano imię Armii Krajowej. Jednocześnie wmurowano w budynku pałacu na parterze tablice poświeconą pamięci bojowników poległych w walce o wyzwolenie Ojczyzny.Był to czas, gdy zainteresowanie nowo powstałym ośrodkiem rolniczym wciąż wzrastało. Należało zatem rozszerzyć jego działalność. Powzięto projekt wykorzystania związanego ze szkołą gospodarstwa rolnego.
W 1949 roku przekształcono Uniwersytet Ludowy w Liceum Spółdzielcze. Dołączono uczniów ze zlikwidowanego Gimnazjum Spółdzielczego w Bejscach. Pierwsze egzaminy „małej matury" odbyły się po zakończeniu roku szkolnego 1949/50.