OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 62 - Przymrozki Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

O powodzi w Sandomierzu - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O powodzi w Sandomierzu

Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły był przedmiotem spotkania w sandomierskim zamku. W dyskusji wzięła udział wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły był przedmiotem spotkania w sandomierskim zamku. W dyskusji wzięła udział wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.
W pierwszej części obrad przedstawiono sytuację popowodziową w powiatach sandomierskim i tarnobrzeskim oraz zaprezentowano program inwestycyjny i potrzeby zabezpieczenia przeciwpowodziowego huty Pilkington. – Program wymaga pełnej koordynacji, dbałości o szczegóły i właściwy dobór wykonawców, którzy zajmowaliby się tym w sposób ciągły. Konieczna jest również standaryzacja ocen stanu funkcjonalności technicznej infrastruktury przeciwpowodziowej w ujęciu systemowym – prezentowała swój plan, ze szczególnym uwzględnieniem Sandomierza i Tarnobrzega, profesor Elżbieta Nachlik z Politechniki Krakowskiej.
Pytany o zamierzenia inwestycyjne w zakresie ochrony przeciwpowodziowej tego rejonu, minister spraw wewnętrznych i administracji, Jerzy Miller, zaznaczył, że w bieżącym roku odbudowane będą przede wszystkim uszkodzone odcinki wałów, ze względu na niewiadomą sytuację po potencjalnych wiosennych roztopach. – Wiadomo, że budowa nowych wałów to kwestia nie tylko projektu, ale również pozyskania gruntów, rozstrzygnięcia przetargów na wykonawcę. Dopiero wtedy możemy przystąpić do rozpoczęcia budowy. Dlatego proces stawiania wałów w nowej technologii nie jest problemem tegorocznym – tłumaczył minister. Powiedział również że Polska skierowała do Unii Europejskiej wniosek o uruchomienie „funduszu solidarności”, bowiem straty spowodowane powodzią sięgnęły kwoty ponad 12 miliardów złotych.
Jerzy Miller zapewnił też, że wspólnie z wojewodą będzie promował niekonwencjonalne metody przeciwdziałania skutkom powodzi. – Problem polega na tym, żeby w tej chwili wykorzystać bieżące pieniądze w sposób efektywny. Są nowe metody zabezpieczania, budowy, remontów wałów. Powinniśmy sięgnąć po niestandardowe sposoby rozwiązywania problemów, które mogą załatwione zostać już dziś, uwzględniając szczególny charakter miejsca i możliwości finansowe, jakie mamy w tej chwili – mówiła Bożentyna Pałka-Koruba.
Podczas spotkania poruszono też problem zalanych gospodarstw rolnych. – Jest określona procedura prawna dotycząca pozyskania środków unijnych, która uprawnia nas do złożenia wniosku o uruchomienie 100 milionów euro na nowe działania w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich, na wznowienie potencjału produkcyjnego poszkodowanych gospodarstw – odpowiadał na pytania dotyczące pomocy rolnikom podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tadeusz Nalewajk.
Zaproszeni goście wzięli również udział w konferencji prasowej, której tematem były przede wszystkim założenia programu ochrony przeciwpowodziowej oraz działania podjęte w celu usuwania skutków tegorocznej powodzi.