Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Finał konkursu wojewody - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał konkursu wojewody

Statuetki laureatom konkursu wojewody Bożentyny Pałki-Koruby „Homo Homini” wręczono w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W ramach przedsięwzięcia uhonorowane zostały najbardziej aktywne formy wspierania osób niepełnosprawnych.

Statuetki laureatom konkursu wojewody Bożentyny Pałki-Koruby „Homo Homini" wręczono w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W ramach przedsięwzięcia uhonorowane zostały najbardziej aktywne formy wspierania osób niepełnosprawnych.
W tegorocznej edycji Kapituła konkursu postanowiła uhonorować laureatów w następujących kategoriach: samorządy szczebla gminnego i powiatowego, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych, osoby fizyczne aktywnie działające na rzecz osób niepełnosprawnych lub wspierające te działania, Środowiskowe Domy Samopomocy oraz przedstawiciele mediów, czyli dziennikarze, zespoły lub redakcje przyczyniające się do popularyzacji wiedzy na tematy dotyczące osób niepełnosprawnych.
W pierwszej z nich wyróżniono Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju, nagrodę przyznano m.in. za powołanie Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, której głównym celem jest inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
W drugiej kategorii zwycięzcą okazało się Stowarzyszenie ,,Dobrze, że jesteś" z Sandomierza, które wspiera edukację oraz rehabilitację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W placówce, prowadzonej przez Stowarzyszenie, uczy się 150 uczniów z pięciu ościennych powiatów.
W kategorii osób fizycznych laureatem został Jerzy Kulpiński, który od kilkunastu lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Był m.in. realizatorem programu integracyjnego „TACY SAMI" oraz przez wiele lat organizował w Chmielnickim Centrum Kultury Wojewódzkie Przeglądy Artystyczne Osób Niepełnosprawnych.
W kategorii Środowiskowych Domów Samopomocy wyłoniono dwóch laureatów. Okazały się nimi ŚDS w Sandomierzu oraz ŚDS w Staszowie. Pierwszy z nich jest placówką dziennego pobytu przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Organizowane przez Dom imprezy i akcje wpływają na przełamywanie stereotypów oraz na sposób postrzegania osób niepełnosprawnych przez środowisko lokalne. Drugi działa na rzecz osób dorosłych przewlekle psychicznie chorych, ale również niepełnosprawnych intelektualnie. Prowadzone w ośrodku działania wspierające i rehabilitacyjne mają prowadzić do możliwie jak największej samodzielności tych osób, czynić je samodzielnymi i zaradnymi życiowo.
Natomiast w kategorii przedstawicieli mediów wyróżniono Angelinę Kosiek z „Gazety Wyborczej Kielce". Artykuły dziennikarki przyczyniły się m.in. do przystosowania otoczenia Bazyliki Katedralnej w Kielcach do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez swoje publikacje wspierała też działania prowadzone w kampanii „Przeszczep to drugie życie".
Statuetki wszystkim laureatom wręczyła Maria Szydłowska, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Celem corocznej akcji jest popularyzacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych w województwie świętokrzyskim. Konkurs ma również zachęcać do wspierania lub organizowania akcji wpływających na zmiany w sposobie postrzegania takich osób. - Pokazywanie dobrych praktyk i dobrych rozwiązań dotyczących osób niepełnosprawnych może być niezwykle inspirujące. Chcemy, aby te inicjatywy, które mają miejsce na terenie naszego województwa, wzbudziły zainteresowanie społeczne - podkreśla wojewoda.
Adresatami konkursu są samorządy gminne i powiatowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych, osoby fizyczne działające na rzecz niepełnosprawnych, Środowiskowe Domy Samopomocy, Domy Pomocy Społecznej, w profilu działania których znajduje się opieką nad niepełnosprawnymi oraz przedstawiciele mediów przyczyniający się do popularyzacji wiedzy na temat osób niepełnosprawnych.