Symbolicznie o profilaktyce
Fotograficzno-literacką wystawę w ramach kampanii społecznej „Kochaj życie” otworzyli przed kieleckim Antykwariatem Naukowym im. Andrzeja Metzgera wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wicemarszałek Grzegorz Świercz.
Fotograficzno-literacką wystawę w ramach kampanii społecznej „Kochaj życie" otworzyli przed kieleckim Antykwariatem Naukowym im. Andrzeja Metzgera wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz.
Kobieta i mężczyzna przedstawieni na fotografiach są osobami przypadkowymi, które zgodziły się zaprezentować swoje ciało. To najbardziej uniwersalny sposób, żeby zaprezentować, jak ekspansywny jest rak - może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Decydując się na taką symbolikę, autorzy ekspozycji Mateusz Wolski i Bartosz Śmietański zwracają szczególną uwagę na profilaktykę raka piersi, szyjki macicy i prostaty - główne cele drugiej edycji kampanii wojewody i wicemarszałka „Kochaj życie".
Tylko regularne badania dają olbrzymią szansę na wyleczenie choroby nowotworowej w stu procentach. Fotografowane osoby zakrywają na zdjęciach miejsca, które narażone na chorobę są przedmiotem kampanii. Pokazują jednocześnie, że ludzkie ciało jest zbyt piękne, by je zakrywać czy wręcz tracić. Artyści zachęcają w ten sposób wszystkich do pokochania swojego ciała, do częstego i regularnego badania się, by potem, kiedy zwykle jest już za późno, zaniedbanie kończy się mastektomią, wycięciem narządów płciowych czy śmiercią. Artyści celowo pokazali zdrowe ciała, a nie takie po zabiegach chirurgicznych - to oczywista sugestia, że warto, przez profilaktykę, zatrzymać swoje ciało w naturalnym kształcie, a nie narażać je na niebezpieczne powikłania.
Ekspozycja to cztery fotografie, które połączone z czterema symbolicznymi strofami tworzą magiczne zaklęcie motywujące ludzi do profilaktyki i walki z chorobą. Wystawę przed antykwariatem będzie można oglądać do końca lipca.