Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 139 - gwałtowne wzrosty stanów wody [Pilica do Zb. Sulejów] Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 121 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnia Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej] Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Rozmawiali o regionie - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawiali o regionie

Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba spotkała się z parlamentarzystami ziemi świętokrzyskiej oraz przedsiębiorcami z regionu. Było to kolejne z cyklicznych spotkań dotyczących priorytetów rozwojowych województwa.

Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba spotkała się z parlamentarzystami ziemi świętokrzyskiej oraz przedsiębiorcami z regionu. Było to kolejne z cyklicznych spotkań zainicjowanych przez wojewodę, których celem jest stworzenie platformy wymiany poglądów i informacji oraz integrowanie parlamentarzystów wokół priorytetów rozwojowych województwa świętokrzyskiego.

Uczestnicy dyskusji zapoznali się z „Czarną Listą Barier dla rozwoju przedsiębiorczości", przygotowaną przez Związek Pracodawców Prywatnych - PKPP Lewiatan. Zostały także przedstawione propozycje ŚZPP Lewiatan w sprawie zmian w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych oraz zaprezentowany projekt zmian do ustawy o samorządzie gminnym dotyczący uregulowania luki prawnej w kontekście sytuacji w starachowickim samorządzie. - Aby niwelować negatywny wpływ na funkcjonowanie prawa do zamówień publicznych, należałoby zaprzestać stosowania, jako jedynego, kryterium ceny. Rekomendujemy wprowadzenie zapisów nakładających na zamawiającego obowiązek stosowania, oprócz kryterium ceny, również kryteriów merytorycznych – mówił przedstawiciel Lewiatana, Karol Kaczmarski. - W przypadku, gdy zamawiający ograniczy się jedynie do kryterium ceny, ma on obowiązek przedstawienia uzasadnienia, które przekonuje zamawiającego do zastosowania wyłącznie kryterium ceny - dodał.
Ponadto rozmawiano o zbyt wysokiej wartości opłaty za skargę na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej (5% wartości kontraktu, a maksymalnie 5 milinów zł). Stawka ta skutecznie ogranicza możliwości przedsiębiorców, którzy mają zastrzeżenia do przeprowadzania postępowania w ramach prawa do zamówień publicznych. PKPP Lewiatan rekomenduje obniżenie wadium do 100 tys. zł. Dyskutowano również o braku przepisów praktyki umownej określającej czas, jaki mają zamawiający na podpisanie umowy od chwili wyłonienia wykonawcy, a także o możliwości podpisania umowy przed rozstrzygnięciem przez sąd zastrzeżeń związanych z postępowaniem. - Brak definicji o rażąco niskiej cenie – trudno jest określić problem ze względu na obostrzenia związane z prawem Unii Europejskiej. Lewiatan proponuje opracowanie przez ministerstwa określenie wzorcowych zamówień postępowań przetargowych – rekomendował Karol Kaczmarski.