Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Komunikat inspektora farmaceutycznego - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komunikat inspektora farmaceutycznego

Komunikat w sprawie utworzenia działów farmacji w szpitalach i innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych, w których nie utworzono apteki szpitalnej wydał Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

Komunikat w sprawie utworzenia działów farmacji w szpitalach i innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych, w których nie utworzono apteki szpitalnej wydał Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.
Poniżej prezentujemy treść komunikatu:
Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przypomina iż zgodnie z art. 87 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008r. Nr 45 poz.271 z późn. zm.) „W szpitalach i innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych, w których nie utworzono apteki szpitalnej, tworzy się dział farmacji szpitalnej, do którego należy wykonywanie zadań określonych w art. 86 ust. 2 pkt 1 i 4, ust. 3 pkt 5,7,9 i 10 oraz ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, który pełni funkcję apteki szpitalnej".
Konieczność utworzenia działów farmacji szpitalnej wprowadzona została ustawą z dnia 15 kwietnia 2011roku o działalności leczniczej ( Dz.U. z 2011 roku, Nr 112, poz.654 z późn. zm.), która znowelizowała ustawę Prawo farmaceutyczne w tym zakresie.
Zgodnie z art. 8 pkt 1 w zw. z art.9 ust.1 i art. 12 ust.1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011roku o działalności leczniczej wprowadzono rodzaj działalności leczniczej obejmujący stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne: a) szpitalne, b) inne niż szpitalne. Stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitale udziela się w w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, w zakładzie rehabilitacji leczniczej , w hospicjum.
Zgodnie z przepisami przejściowymi w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tj. do dnia 1 lipca 2012 roku podmioty lecznicze nie posiadające apteki szpitalnej , a prowadzące stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne lub inne niż szpitalne mają obowiązek dostosowania swojej działalności do obecnie obowiązujących przepisów tj. obowiązek utworzenia apteki szpitalnej albo działów farmacji w szpitalach i innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych, w których nie utworzono apteki szpitalnej.
"