Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Zdążyć przed udarem - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
10.06.2014

Zdążyć przed udarem

W Polsce do udaru mózgu dochodzi średnio co 8 minut. Jest to trzecia co do częstości przyczyna zgonów oraz najczęstsza przyczyna niesprawności u ludzi powyżej 40. roku życia. Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba rozpoczęła akcję informacyjną, której celem jest poszerzenie wiedzy o udarze wśród mieszkańców naszego regionu.

Pracownicy urzędu wojewódzkiego odwiedzą każde miasto powiatowe. Na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można otrzymać ulotki informujące o objawach udaru, zmierzyć sobie ciśnienie krwi, zmierzyć ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz uzyskać informacje dotyczące właściwego postępowania w przypadku udaru mózgu. Pierwsze takie spotkanie z mieszkańcami odbyło się wczoraj w Kielcach. Następne będą organizowane (w stałych godzinach - od 9 do 11) w: Końskich (13 czerwca), Kazimierzy Wielkiej (16 czerwca), Busku-Zdroju (18 czerwca), Skarżysku-Kamiennej (23 czerwca), Sandomierzu (25 czerwca), Włoszczowie (27 czerwca), Pińczowie (1 lipca) oraz Opatowie (2 lipca).
Celem działań wojewody jest spowodowanie, aby każdy z pacjentów miał szansę na najskuteczniejsze leczenie. Akcję wspierają konsultant krajowy ds. neurologii prof. Danuta Ryglewicz oraz konsultanci wojewódzcy: ds. neurologii - dr Anita Rosołowska oraz ds. ratownictwa medycznego - dr Marek Tombarkiewicz.
Zachorowalność na udar w Polsce jest na poziomie europejskim, jednak śmiertelność w Europie Zachodniej kształtuje się od 18 do 25%, a w Polsce wynosi około 40%. Niekorzystny jest również współczynnik niepełnosprawności chorych, którzy przeżyli udar mózgu. W krajach zachodnich około 50% chorych pozostaje niepełnosprawnymi, w Polsce współczynnik ten wynosi aż 70%. Zadaniem akcji wojewody jest zorganizowanie systemu opieki i wypracowanie schematu postępowania z chorym z udarem mózgu tak, aby zminimalizować skutki tej choroby.
Najskuteczniejsze leczenie można zastosować do 4,5 godziny po wystąpieniu objawów. Ogromną rolę w jak najszybszym rozpoczęciu leczenia ma sam pacjent. Niestety, świadomość objawów udaru jest mała. Pomimo, że są one łatwe do rozpoznania, tylko 35-50% chorych poznaje własne objawy jako udar mózgu. Każdy z nas, bez względu na wiek, może znaleźć się w sytuacji, gdzie ktoś z naszego otoczenia nagle zacznie się dziwnie zachowywać, mieć zaburzenia mowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, opadnięty kącik ust czy trudności w wysławianiu. Wtedy bezzwłocznie trzeba zadzwonić na numer ratunkowy 999 lub 112, bo tylko szybka reakcja może uratować życie i zdrowie.