INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:15 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE NR 56 - Intensywne opady deszczu Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Elektroniczny odpis aktu stanu cywilnego - Komunikaty - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Komunikaty

Aktualnie znajdujesz się na:

Elektroniczny odpis aktu stanu cywilnego

Zachęcamy do skorzystania z e-usługi umożliwiającej wnioskowanie online o odpis aktu stanu cywilnego. Do tej pory skorzystało z niej ponad 110 tysięcy osób. Od 21 kwietnia 2020 r. dostępna jest jej rozszerzona wersja, dzięki której można nie tylko zawnioskować drogą elektroniczną do wybranego Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego o wydanie odpisu, ale także uzyskać odpis od ręki – w wersji elektronicznej. Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie automatycznie przesyłany na skrzynkę wnioskodawcy Mój Gov.

Wydanie dokumentu od ręki jest możliwe przy spełnieniu trzech warunków:

  • odpis aktu, o który wnioskujesz, musi dotyczyć Ciebie, Twoich dzieci, małżonka lub rodziców,
  • system - w trakcie wypełniania wniosku - musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu
  • płatności za odpis należy dokonać online.

Co zrobić, aby uzyskać odpis w wersji elektronicznej?

Najpierw należy założyć profil zaufany, potem zalogować się do konta Mój GOV, a następnie wybrać e-usługę „uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)”

Tak uzyskany odpis będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Z informacjami dotyczącymi  e-usługi można zapoznać się na stronie Gov.pl https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu.